Tavaly augusztus 1-jén léptek hatályba az egyszerűsített foglalkoztatás adminisztrációját lényegesen megkönnyítő szabályváltozások: a foglalkoztatók munkaidőkeret alkalmazásával optimalizálhatják a létszámot, s a munkavállalókat az ügyfélkapun vagy telefonon is bejelenthetik. Kevesebb lett a papírmunka: nem kell jelenléti ívet vezetni, és írásbeli munkaszerződést is csak akkor kell kötni, ha azt a munkavállaló kéri. Egységessé vált a munkáltatók közterhe, idénymunka esetében 500, alkalmi foglalkoztatásnál pedig 1000 forint személyenként és naponta.
Úgy tűnik, a döntésnek pozitív a hozadéka: egy év alatt megduplázódott az egyszerűsített foglalkoztatásban részt vevők száma, áll a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleményében. A mezőgazdasági és idegenforgalmi idénymunkát, valamint az alkalmi munkát felölelő egyszerűsített foglalkoztatás keretében munkát végzők 2010. júliusi 254 ezer fős létszáma ez év júliusában már megközelítette a 512 ezret, és az egyszerűsített foglalkoztatásban részt vevő foglalkoztatók száma is nőtt, 26 ezerről több mint 37 ezerre egy év alatt.
Az NGM közleménye szerint a gazdasági tárca folyamatosan nyomon követte a jogszabály gyakorlati alkalmazását, hogy szükség szerint finomítson a szabályozáson. Ennek köszönhetően idén nyáron újabb változások léptek életbe: tovább egyszerűsödött az adminisztráció - a munkaszerződésbe kevesebb adatot kell írásba foglalni a munkavégzés megkezdéséig, a személyes adatok rovatai a nap végéig is kitölthetők -, továbbá a rövid időtartamú munka esetén az írásba foglalt munkaszerződés kiváltja a munkaidő-nyilvántartást és a bérelszámolást. Mindezekektől a tárca az egyszerűsített foglalkoztatás további bővülését várja.