Viszik a lakáshiteleket mint a cukrot

A legfrissebb adatok szerint 38,5 százalékkal nőtt, közel 600 milliárd volt az újonnan folyósított lakáshitelek összege a múlt év első 11 hónapjában, a személyi hiteleknél pedig 47 százalékos volt a növekedés. A BankRáció.hu szerint tartóssá vált a lakossági hitelezés bővülése és az idén is erős maradhat a kereslet a lakáshitelek és a személyi hitelek iránt.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az újonnan kihelyezett lakáshitelek összege a múlt év első 11 hónapjában 594 milliárd forintra rúgott, ami 38,5 százalékos emelkedést jelent az előző év azonos időszakához képest. Ezzel párhuzamosan az új személyi hitelek összege pedig 47 százalékkal 283,6 milliárd forintra nőtt - derül ki a BankRáció.hu legfrissebb hivatalos adatok alapján készült összesítéséből. Trencsán Erika, a BankRáció.hu szakértője szerint látható a tavalyi adatokból, hogy hónapról hónapra jelentősen növekedett az előző évhez képest az újonnan folyósított lakáshitelek és személyi hitelek összege, tehát folyamatosan növekedési pályán van a lakossági hitelezés és 2018-ban is jelentős kereslet várható a lakáshitelek és a személyi hitelek piacán.

Kép: Pixabay

Maradhat a jelentős kereslet

Továbbra is több tényező is segíti a lakossági hitelezés bővülését. Egyfelől a háztartások bevételei részben a nettó reálbérek emelkedése miatt növekedtek, emellett az alacsony kamatkörnyezet miatt a korábbi években megszokottnál a lakáshitelek és a személyi hitelek is olcsóbbá váltak.

Csak a magyaroknak drága Budapest
Budapest lakásárai olcsónak számítanak az európai fővárosok között. A magyar fővárosnál csak a horvát, a szerb, a bolgár, a ciprusi és a román az olcsóbb. Ugyanakkor a budapesti lakásár kevésbé megfizethető az itt élők számára, mint a prágai vagy varsóiak számára. Nálunk a használt lakásokért 884 ezret, az újakért 1,4-1,8 millió forintot fizetünk négyzetméterenként – ez a harmada, negyede Európa pénzügyi és gazdasági fővárosaiban tapasztalható árainak.
“Bár a lakosság egyre több hitelt vesz fel, ugyanakkor az is látható, hogy számukra fontos a kiszámíthatóság. A 10 évnél hosszabb időre fix törlesztőrészletet garantáló lakáshitelek összege a múlt év első 11 hónapjában meghaladta a 34 milliárd forintot, ami 44 százalékos emelkedést jelent. Bár a 34 milliárd forintos összeg a teljes lakáshitelpiacra vetítve viszonylag alacsony szám, arra számítunk, hogy 2018-ban a több évig fix törlesztőrészletű lakáshitelek részaránya tovább emelkedik majd. A több évig fix törlesztőrészletű lakáshitelek iránti keresletet pedig fokozhatja a bankok közötti verseny, amelynek eredményeként ezek a konstrukciók olcsóbbá válhatnak” - fogalmazott Trencsán Erika.

Hozzátette azt is, hogy egyébként is éleződik a verseny a bankok között a lakáshitelek és személyi hitelek piacán egyaránt. Éppen ezért fontos, hogy aki hitelfelvételt tervez, ne csak a saját bankjának az ajánlatát vegye számításba, hanem minél több ajánlatot nézzen meg, mert jelentős különbségek lehetnek. Habár a lakossági hitelezés meredek emelkedőn van, egyelőre nincs szó túlzott eladósodásról. Ez annak köszönhető, hogy vannak beépített fékek a rendszerben - elsősorban a jövedelemarányos törlesztőrészletre vonatkozó szabály - ez ugyanis megakadályozza, hogy a háztartások túl sok hitelt vegyenek fel.

2019 végéig még biztosan dübörög a lakáspiac

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo