Visszesett a szállásdíj bevétel

Az év első felében a kereskedelmi szálláshelyek 7,1 millió vendég­­éjszakát regisztráltak, ami az előző év azonos időszakához képest­ 3%-kal kisebb. A szállásdíjbevétel folyó áron 2%-kal esett vissza.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A szá­­­llodák á­t­­lagosan 40%-os szobakapacitáski­hasz­nált­ság­gal működtek, ami 2 százalékponttal maradt el az előző év azonos időszakától. Az év első felében 1,2 millió külföldi vendég 3,9 millió vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken. A vendégek és a vendégéjszakák száma 7%-kal mérséklődött az előző év első feléhez képest. A külföldi vendégek minden szállástípusban kevesebb éjszakát vettek igénybe, mint az előző év azonos időszakában. A régiók közül Dél-Dunántúlon egyötöddel, Közép-Dunántúlon és Észak-Magyarországon 13–14%-kal csökkent a külföldivendég-éjszakák száma. Az Európai Unió országaiból érkezők 7%-kal, az ázsiai országokból közel egyharmadával, az amerikai földrészről látogató vendégek egytizedével töltöttek el kevesebb éjszakát az előző év január–júniushoz képest.

A vizsgált időszakban 1,4 millió belföldi vendég érkezett a kereskedelmi szálláshelyekre, akik 3,2 millió vendégéjszakát töltöttek el. A növekedés 2%-os mind a vendégek, mind a vendégéjszakák tekintetében a tavalyi év első feléhez képest. A belföldivendég-éjszakák száma a szállodákban 3%-kal nőtt, szemben a panziók 7%-os visszaesésével. A többi szállástípusban – az ifjúsági szállók kivételével – kisebb–nagyobb élénkülés figyelhető meg a vendégéjszakákat tekintve. Három régióban (Nyugat- és Közép-Dunántúlon, valamint Dél-Alföldön) a vendégéjszakák száma jelentős mértékben megélénkült.

Az év első hat hónapjában a szállodák átlagosan 40%-os szobakapacitáskihasználtságot értek el. Az első félévben a legmagasabb szobafoglaltsággal a négycsillagos egységek, illetve a gyógyszállók működtek.

Január–júniusban a kereskedelmi szálláshelyek által elért – közel 36 milliárd forint – szállás­díjbevétel folyó áron 2%-kal volt kevesebb az előző év azonos időszakinál. A szálláshelyek üzemeltetésében lévő vendéglátóegységek által elért 19 milliárd forint bevétel folyó áron megegyezett az előző évivel. A szálláshelyek különböző forrásból származó bevételei közül csak az egyéb bevételek növekedtek, és megközelítették a 15 milliárd forintot. Az összes bevétel nem érte el a 70 milliárd forintot, és folyó áron 1%-kal maradt el az előző év első felében befolyt összegtől. A szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás fogyasztóiár-indexe az első félévben 9%-os emelkedést mutatott.

Az év első hat hónapjában a Határőrség adatai szerint a külföldi állampolgárok 13,5 millió alkalommal lépték át az ország határait, ami 2%-kal haladta meg az előző év azonos időszakit. A magyar állampolgárok határátlépéseinek száma január–júniusban 22%-kal nőtt, és megközelítette a 6,6 millió alkalmat. A magyar határforgalom – a szerb határszakasz kivételével – minden határszakaszon fellendült.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo