Ebben a helyzetben csupán az üdülési csekkel igénybe vehető szolgáltatások körének szűkítését tartják lehetséges megoldásnak - közölte a MFSZ közgyűlését megelőzően Németh István az MTI-vel. Emlékeztetett arra, hogy a bruttó hazai termék (GDP) 8-9 százalékát jelentő és mintegy félmillió embert foglalkoztató idegenforgalom bevételeinek mintegy felét a fürdők és a hozzájuk kapcsolódó szálláshelyek termelik ki.
Az elnök hangsúlyozta, hogy a hazai termálvízkincsre épülő ágazat az elmúlt évtizedben soha nem látott fejlődésen ment keresztül, amelynek nyomán Magyarország "európai fürdő-nagyhatalommá" vált. Ezek hatására ma már az évente 20 millió vendéget fogadó magyar gyógy- és wellness fürdők, illetve szállodák szolgáltatásai felveszik a versenyt a nyugat-európai országokban működő létesítményekkel, és csupán a fürdő-technika, technológia terén tapasztalható némi elmaradás. Ugyancsak fontos tényezőnek nevezte, hogy a fürdőknek jelentős vállalkozásösztönző szerepük van egy-egy kistérségben.
Hiányoznak a németek
Úgy vélekedett, hogy különösen a gazdasági válság közepette váltana ki "katasztrofális" hatást az üdülési csekk megadóztatása, súlyosbítva a tervezett 5 százalékpontos ÁFA-emeléssel. A krízist az elmúlt év végén a dunántúli fürdőkben érezték meg a szolgáltatók, elsősorban a német vendégek elmaradása miatt. Ugyanakkor 2009 elején az ország egészét tekintve lényeges forgalomcsökkenést nem tapasztalnak az elmúlt év hasonló időszakához képest.
Abban reménykednek, hogy a gyenge forint az év hátralevő részében Magyarországra vonzza a vendégeket, illetve a belföldi turisták, ugyan ebből az okból, a hazai gyógy- és wellnes szállókat részesítik előnyben - tette hozzá az elnök. A krízis végső hatását azonban csak az éves összforgalom 40 százalékát jelentő nyári főszezon adatai alapján tudják lemérni - jegyezte meg Németh István.