Lakás vagy ház? – sokan teszik fel a kérdést ingatlankeresés előtt, amennyiben akár utóbbit is megengedhetik maguknak, bár egy részük számára ez inkább meggyőződés, mintsem praktikus szempontok szerinti döntés. Tény, hogy egy lakással kevesebb a gond, a legtöbb esetben nincs közvetlenül a lakótér felett a tető, ami beázhat, nincs kert, amit gondozni kell és nagy általánosságban kijelenthető, hogy fenntartása is olcsóbb. Egy ház esetében viszont nincsenek olyan közel a szomszédok, a gyerekeket nem feltétlenül kell játszótérre hordani, és a kutyának is van tere a mozgáshoz.
Jellemzően a család bővülésével igyekeznek a legtöbben váltani, vagyis lakásból házba költözni, amely akár anyagilag sem rossz döntés, hiszen egy 50 négyzetméteres átlagos fővárosi panellakásért is lehet 30 millió forintot kapni. Ezért az árért pedig az agglomerációban szép családi házak vásárolhatók. Nem mindenki vállalná ugyanakkor a mindennapi ingázást, az autóban utazással eltöltött órákat.
„A belvároshoz viszonylag közel, akár 40 millió forint alatt is lehet már családi házat kapni a fővárosban, igaz, a budai oldalon jóval szűkebb a kínálat, így több kompromisszummal is járhat a vásárlás” - mondja Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője.
Pesten
Ha bárki a főváros VIII. kerületét említi, jó eséllyel nem egy kertvárosias, családi házas övezetre, hanem egy korábban rosszabb hírű, ám mára már sok helyen rehabilitált és dinamikusan fejlődő környékre gondol. Pedig vannak utcák – ha kevés is –, amelyek teljesen más hangulatot idéznek: például az Osztály utca és környéke (Századosnegyed) kifejezetten barátságos, kellemes kertvárosias jellegű rész, közlekedése kiváló, negyed óra a Blaha Lujza tér. Ehhez közel található a már nagyrészt a szomszédos X. kerülethez tartozó MÁV telep is, amire szinte ugyanez igaz, és mindkét környéken találni 40 millió forint alatt házat. A X. kerület felsőrákosi részén is kijöhetünk az elméleti határnak meghúzott fenti összegből, ráadásul itt az Örs vezér tere (metró, bevásárlóközpont) közelsége külön kiemelendő. A szomszédos IX. kerület, Ferencváros is rejteget meglepetéseket. A Ferencvárosi Víztornyot övező utcák szintén kisházas, már-már vidékies hangulatot idéznek.
Budán
A tradicionális budai, zöldövezeti kerületek bővelkednek családi házakban, azonban a gyakran a nyolcszázezer forintot is meghaladó négyzetméterárak sokakat elriaszthatnak. Ugyanakkor az OTP Ingatlanpont a Duna jobb partján is igyekszik a 40 millió forintos vételárig tippeket adni, noha ehhez már a minőségben, méretben, vagy a megközelíthetőségben kompromisszumot kell kötni.
A XI. kerület több nagyberuházás és a 4-es metró megépítése nyomán óriási fejlődésen ment keresztül az elmúlt években. Vannak azonban még a belvároshoz viszonylag közeli részei, amelyek beleférhetnek a keretbe. Ilyen az M1-M7 bevezető közelében például, az Őrmezőtől délre eső városrész, ahol több tervezett beruházásnak köszönhetően nagy áremelkedés várható az elkövetkezendő években. Szintén Dél-Budán, a Kamaraerdő - Kőérberek városrész is kiemelhető, amely még ma is inkább egy zártkertes üdülőövezet képét mutatja, de kedvező áron lehet családi házakat kapni. Ugyanezt az érzést nyújthatja a III. kerületi Aranyhegy és a Csúcshegy is, ahol az utóbbi években sok újépítésű, 2-4 lakásos társasház épült, de lehet még találni 500 ezer forintos négyzetméterár alatt családi házakat. A közlekedés nem a legjobb, de a néhol háborítatlan erdők és hegyek közelsége akár kompromisszumra is késztetheti a lakásvásárlókat.
A fenti tanácsok mellett azonban Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője minden érdeklődőnek javasolja, hogy vásárlás előtt keressen fel egy olyan ingatlanszakértőt, aki ismeri a lakáspiaci viszonyokat és segíthet a legmegfelelőbb környék kiválasztásában.