A Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület (MKME) 2004-es év első 10 hónapjára vonatkozó statisztikai adatai alapján mind a befektetett tőke mennyiségét (96 millió euró) mind a tranzakciók számát tekintve (35 db), az idei befektetési tevékenység követi az elmúlt évek során kialakult pozitív trendeket. Az iparág összetétele azonban a globális alapok megjelenésével megváltozott, amely az európai uniós csatlakozással és az ezzel párhuzamosan javuló befektetési környezettel magyarázható.
2004-ben a legtöbb tranzakció a szolgáltatások területén valósult meg, míg a legnagyobb értékű tranzakciókat a szállítmányozás és a kommunikáció területén hajtottak végre. Összességében elmondható, hogy a befektetetések iparág szerinti eloszlása hozzávetőlegesen megfelel az európai trendnek
Kockázati és magántőke Magyarországon2004 Változás 2003 jan-nov. 2004/03
Tranzakciók száma 32 35 9%
Célvállalatok száma 25 35 40%
Befektetett tőke (m euró) 117 96 -18%
Forrás: MKME
A befektetések méret szerinti eloszlása a 2,5 millió euró alatti tranzakciók számának (80%-a az összes tranzakciónak) dominanciáját mutatja, de a befektetett tőke alig 6%-a található ebben a szegmensben. A piac középső (2,5 - 5 millió euró) szegmensében az idei évben eddig még nem történt befektetés, ami arra utal, hogy továbbra is hiányoznak a magyar piacról a kisebb méretű befektetéseket megcélzó alapok. A nagyobb tranzakciók területén a korábbi évekhez hasonló aktivitás volt megfigyelhető. Az 5 millió eurónál nagyobb tranzakciók a piac volumenének 20%-át adták, míg értékben ezek a tranzakciók voltak a meghatározóak, képviselve a piac 4/5-ét. A 15 millió eurós értéket meghaladó befektetések száma (2db) megfelel az elmúlt években kialakult trendnek.
A befektetések vállalati életciklus alapján történő eloszlásában - az elmúlt évek várakozásainak megfelelően - a korai fázisú befektetések alacsony érték szerinti súlya és a fejlesztési tőke szerepének tranzakciószám, illetve tőkemennyiség alapján történő növekedése figyelhető meg.
Bár összességében 2004 első tíz hónapjában 18 százalékkal kevesebb volt a kockáztai és magántőke befektetések volumene, az MKME szerint az iparág rövid időn belül utol fogja érni a 2003-as teljesítményt. Véleményüket alátámasztja az a tény is, hogy a fent részletezett volumen-megoszlás miatt ez már pár tranzakcióval is megvalósulhat.
Az idei évben az MKME 20 darab exit-et regisztrált, ami a korábbi évekhez képest jelentősen növekvő aktivitást jelent. A leggyakoribb exit típus idén is a szakmai befektetőnek történt értékesítés (trade sale) volt, azonban az alternatív kiszállási módok súlya növekedett.
Összességében a 2004-es évben is az adatok a kockázati és magántőke iparág évek óta tartó kiegyensúlyozott és folyamatos növekedését mutatja, ami jelentősen hozzájárul a magyar vállalatok pénzügyi és menedzsment kultúrájának további fejlődéséhez, illetve a tőkepiaci likviditás fenntartásához.