Van hitelünk?

Elterjedt a hír, hogy a hazai kis- és középvállalkozások az amerikai jelzáloghitel-válság Magyarországra begyűrűző hatásai s a válság következtében mutatkozó forráshiány miatt szigorodtak a hitelhez jutás feltételei. A bankok határozottan állítják: ez így nem igaz.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sokan magukra ismerhetnek a lapunknak név nélkül nyilatkozó vállalkozóban, akinek az idén hitelfelvételi kérelmét - 250 millió forintos projektje megvalósításához kívánt 100 millió forintnyi hitelt igényelni - elutasította a számlavezető bankja, majd egy másik bank is, annak ellenére, hogy korábban az ilyen igények teljesítésével nem volt gond. Az indok: a PSZÁF - a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete - megtiltotta az építőipari beruházások banki finanszírozását, mert úgy ítélték meg, hogy túl sok pénzt helyeztek ki ebbe a szektorba.

Szigorítás nincs, de szűkül a hitelezés

A PSZÁF természetesen nem tilthatja meg az egy-egy szektornak szóló hitelezést, tudtuk meg Binder Istvántól, a felügyelet szóvivőjétől. A szervezet feladata a jogszabályok betartásának ellenőrzése s a bankok pénzügyi mutatóinak vizsgálata alapján a piaci kockázatok kiszűrése. Felügyelik többek közt, hogy megfelelő-e a tőkehelyzet, a céltartalékképzés menete, az ügyfelek kockázati besorolása. Mindezt a Basel II. irányelv alapján végzik. Ha bármiben hibát észlelnek, akkor határozatban szólítják fel a bankot ennek kijavítására.

A hitelek elmaradása tehát nem az állam szigorúbb fellépésének köszönhető, hanem másnak. Sokan az Amerikai Egyesült Államokban tavaly kirobbant másodlagos jelzáloghitel-piaci válságot emlegetik. Ám mielőtt ennek hatásait vizsgálnánk, érdemes megtudni azt, hogy szigorodtak-e egyáltalán a kkv-k hitelhez jutásának a feltételei az elmúlt pár hónapban.

Az Erste Banknál nem - közölte megkeresésünkre Nemes Róbert középvállalati értékesítési igazgató. A banknál a hitelképesség kritériumai változatlanok. Ugyanez a helyzet az OTP Banknál is, ahol továbbra is gyors a hiteldinamika, a mikro- és kisvállalkozói hitelek például több mint egy harmaddal bővültek 2008 első félévében - jelentette ki Kálmán László, a bank mikro- és kisvállalati főosztályának igazgatója. Forráshiány miatt a hitelezési politikáján a CIB Bank sem szigorított, a megoldást egyelőre a forrásgyűjtésben látják, de adott esetben - ha a tendencia, a hiányra utaló jelek tovább erősödnek - elképzelhető, hogy mérlegelnek mást is.

A pénzpiaci válság elhúzódó következményei, a gazdasági növekedés lassulása, az inflációs nyomást előidéző hatások szükségessé tették, hogy a bankok szigorítsanak valamelyest a kockázatvállalásokon - állítják viszont az MKB Banknál, ami azért jelzi, hogy nem zökkenőmentes a hitelhez jutás.

A bankok forráshiányának legfőbb oka valóban az amerikai jelzáloghitel-válság. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) nyáron közétett nyilatkozata szerint ez még mindig feszültségben tartja a világpiacot. Globálisan továbbra is ingatagok a pénzügyi piacok, a rendszerszintű kockázatok mutatói magasak, állítja az IMF a nemzetközi pénzügyi stabilitásról félévente közétett legújabb jelentésében (Global Financial Stability Report), s megisméti, hogy a nem elsőrendű amerikai jelzálogkölcsönökre épített, származékos értékpapírok összeomlása várhatón összesen 945 milliárd dollár kárt okoz a közvetlenül érintett bankoknak és más pénzintézeteknek, értékleírások formájában. Azonban azt is hozzáteszik, hogy a bankok világszerte már az eddigi károk háromnegyedét pótolták új tőke bevonása, részvényeladás és tőkeemelés révén. Az eddigi veszteségeket az IMF-nél 400 milliárd dollárra becsülik.

A nemzetközi pénzintézet azt is megállapítja, hogy a felújult feszültség a további tőkebevonást megnehezítette, és növelte annak eshetőségét, hogy negatív interakció alakul ki a bankrendszerek kiigazítása és a reálgazdaság között, amelynek jele a hitelezés szűkülése.

A teljes cikk a Piac és Profit szeptemberi számában olvasható.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo