Ünnepi elektronika

A színes tévé , a kazettás-magnó, a CD-lejátszó vagy a kamkorder megvásárlása s ajándékozása még ma is rendszerint karácsonyig várat magára, a családok zöme gyűjt és spórol rá, s ha már ennyire rákészült, megadja a módját. A szórakoztató-elektronika kereskedői is érzékelik ezt, hiszen az utolsó negyedévben érik el éves forgalmuk 40 százalékát, s decemberben eléri a 15-18 százalékot.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Csúcs és bóvli
A háztartási-csúcsminőséget kínálók (a Panasonic, a Philips és a Sony) számára komoly konkurenciát jelentenek az un. ázsiai televíziók, magnók és videók. A karácsonyt megelőző hónapokban ma már nem csak a csúcsmárkák bombázzák különféle hirdetéseikkel, akcióikkal a leendő vásárlókat, az un. keleti-piacok is bekeményítettek, s némi összefogással már tv-hirdetésekben is megörökítik magukat. Az itt (is) kapható áruk elsősorban olcsóságuk miatt vonzóak, többségük ma már koránt sem nevezhető bóvlinak, sokasodnak közöttük a márkajelzéssel ellátott, elfogadható minőségű árúk. Igaz, a szervizhálózatuk s javíthatóságuk hiányosságai megfontolásra késztethetnék a vásárlókat, de ha a pénztárca is hiányos, aligha marad más választása annak, aki birtokába akar jutni, mondjuk egy színes televíziónak vagy kétkazettás sztereó magnórádiónak.

Végül is mindenki hozzájuthat ahhoz a termékhez, amire fáj a foga. Az más kérdés, ki mennyit tud rá áldozni s mire képes az általa vásárolt elektronika. Míg a vásárlóréteg alsó harmadába tartozók körében a kevés funkciós, ismeretlen márkák a kelendőek, éppen az alacsony áruk miatt, addig a tehetősebbek félmillióért videokamerát, másfélmillióért házimozit is vásárolhatnak.

Igaz ,akinek telik erre, az nem gyűjtöget rá s ritkán halogatja a vásárlást karácsonyig. Akkor veszi meg, amikor úgy érzi eljött az ideje, szüksége van rá...a presztízs-szempontokról nem is beszélve.

Igénykeltő termékek
Bár a relatíve olcsó termékekre szakosodott a piac, s a kevés funkciójú áruknak széles a skálája, a magára valamit adó üzletek s áruházak, bemutató teremek természetesen felvillantják a jövőt is: félprofesszionális berendezéseket is tartanak, kínálnak. Hiszen a szórakoztató-elektronikai piac egyfajta technikai- kulturális igényt is szolgál, illetve gerjeszt. A szükségletek s lehetőségek sokfélék, rendszerint hamarabb támad igény egy -egy jobb készülék iránt, mint sem az tönkremenne vagy elhasználódna. Aki ma lépést tart a korral, az átlag három-öt évenként cseréli le a komputerét, tévéjét, videóját vagy a kameráját, annak ellenére, hogy a kihasználtságuk jócskán eltérő. A televízió haszonértéke a legmagasabb, átlag napi öt óra a munkaideje, a videók heti két-három filmmel, évi két háromszáz órával járulnak hozzá hétköznapi szórakozásunkhoz, a videók kihasználtsága a legalacsonyabb, az évi száz órát sem éri el. A magyarok elsősorban utazási élményeik rögzítésére használják s másodsorban a neves családi ünnepek megörökítéséhez. A videokameráknak azonban a kihasználtságuknál ma még sokkal nagyobb a presztízsértékük.

A harmadik készülék
A hazai háztartások zöme nem engedheti meg még magának a gyors ütemű cserélődést, felmérések és becslések szerint a honi televíziók közel 70 százaléka 4-10 éves, ugyanez az arány jellemzi a videókat is, bár mindkét készülékek több mint egyharmada kevesebb mint öt éves. A televíziók, videók és hifi tornyok körülbelül húsz százaléka számít újnak, vagyis egy-két évesnek.

A kereskedők megfigyelése szerint a második-harmadik készülék megvásárlásakor már nem csak az ár a döntő, hanem az is, mennyivel tud többet nyújtani, milyen többlet szolgáltatásokat biztosít a megvásárolni szándékozott televízió, videó, magnó vagy kamera. S ekkor már nem elsősorban az alapigényé és a pénztárcáé a döntő szerep, hanem a fejlődésé. Bár ez sem mindig logikus.

A tapasztalatok szerint a televízió-vásárlásnak manapság a mindig nagyobbat a vezérelve, még akkor is, ha közben se ház-, se lakáscsere nem történt, sőt a szoba nagysága is változatlan maradt.

Véleményvezér

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.
Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben

Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben 

A betegek is pórul járnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo