Egy 10 vagy egy 20 éves kamatperiódusú hitel induló törlesztőrészlete magasabb? Milyen közterhek terhelik a munkabért? Milyen nyugdíj-előtakarékossági formák léteznek, ezek után jár-e adóvisszatérítés és ha igen, mennyi? Európai összehasonlításban magas vagy alacsony a magyarországi infláció? Ilyen és ehhez hasonló kérdéseket kaptak a Legyél te is Pénzügyi Junior Klasszis! címen rendezett diákverseny második, online fordulójában négy megye (Tolna, Pest, Heves, Nógrád) legjobbjai.
A diákversenyt a Privátbankár.hu Kft. a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány támogatásával az idén másodszor rendezi meg. Míg tavaly ősszel a technikumok és a szakképző iskolák tanulói mérhették össze a pénzügyekről megszerzett elméleti és gyakorlati tudásukat, addig ezúttal a gimnáziumok diákjai csapnak össze az online térben, három fordulóban, 2021. április 20. és május 19. között.
A kezdeményezés elsődleges és legfontosabb célja, hogy az elsősorban a gyakorlati tudásra koncentráló és a szakértők által összeállított, a diákok nyelvén íródott oktatási anyag segítségével a lehető legtöbb fiatal játékos formában elsajátítsa azokat az alapvető pénzügyi ismereteket, amelyek elengedhetetlenek a későbbiek során. A szervezők azokat a diákokat is szeretnék minél nagyobb számban megszólítani, akik kevésbé jó háttérrel rendelkeznek.
A versenyre közel 840 diák jelentkezett, akik négyfős csapatokat alkotva töltötték ki az 1. forduló kvíz-kérdéssorát. Közülük kerültek ki a megyénként legmagasabb pontszámot elért team-ek, amelyek egy újabb kvíz kitöltése mellett immár villámkérdések és kifejtős kérdések megválaszolása révén döntik el egymás között, hogy kik a megyék legjobbjai és nyernek jogot arra, hogy a május 19-ei országos döntőben szerepeljen.
Az április 22-ei versenynap továbbjutói:
Fogyi Mogyik – Szekszárdi Garay János Gimnázium
VVP – Gödöllői Premontrei Szent Norbert Gimnázium
200+ÁFA – Ceglédi Kossuth Lajos Gimnázium
ProFit – Érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium
Drágaságok – Neumann János Gimnázium, Technikum és Kollégium, Eger
Nemcsak a május 19-ei döntőben győztes csapat tagjai részesülnek jutalomban, a verseny támogatói, szakmai partnerei ugyanis számos értékes díjat ajánlottak fel:
- a döntő első három helyezett csapatának tagjai és kísérő tanára számára bécsi egynapos tanulmányutat szervezünk az Erste Bank támogatásával, amelyre a döntő időpontjához képest 1 éven belül kerül sor.
- a Magyar Biztosítók Szövetsége egy laptopot ajánlott fel annak a pedagógusnak, aki - a legtöbb diákot készíti fel a versenyre - és iskolája nem szerepel a HVG A 100 legjobb gimnázium középiskolai rangsorában
- a Nemzeti Adó- és Vámhivatal 250 000 forint összegű ajándékutalványt ajánlott fel a "Feltörekvő Junior Klasszisnak" - azaz a legnagyobb fejlődést elérő, az országos döntőbe bejutott csapatok közül a legalacsonyabb tanulmányi átlaggal rendelkező csapatnak és felkészítő tanárának.
- a Pénziránytű Alapítvány az országos döntő első 3 helyezett csapatának 1-1 hordozható bluetooth hangszórót ajánlott fel.
- a Pénzügyminisztérium 150 ezer forint értékű ajándékutalványt ajánlott fel.
- a Fundamenta Lakáskassza a három, legtöbb csapatot indító pedagógus számára egyenként 50 ezer forint értékű ajándékutalványt ajánlott fel.
- a Giro Zrt. az EU-s régiós felosztás szerinti három leghátrányosabb régióból érkező (9 megye), az országos döntőn legjobb eredmény elérő csapatot 100 000 forint értékű digitális eszközökkel/internet-előfizetéssel támogatja
- az MKB Private Banking a Privátbankár.hu-val közösen egyenként 100 ezer forint értékű nyereményt ajánlott fel annak a három iskolának, amelyekből az első fordulóban a legtöbb csapat vesz részt.