A regionális gazdaságfejlesztéshez, az önkormányzati infrastruktúrafejlesztéshez, valamint a kevés fedezettel rendelkező mikro-, kis- és középvállalkozások technológiai fejlesztéséhez igénybe vehető hitelprogramok az MFB Rt. közreműködésével kerülnek bevezetésre és 2004. december elsejétől vehetők igénybe. Az árfolyam-garanciára tekintettel kedvezményes kamatozású - hitelprogramokként eltérő mértékű, EURIBOR+2,5-4,5% közötti kamatozású - max. 10-20 éves lejáratú, döntően a kereskedelmi bankokon keresztül refinanszírozott forrást biztosítanak, összességében 80 milliárd forintos nagyságrendben.
Az új programok kiegészítik a jelenleg már közel 85 milliárd forintos mértékben kihasznált és sikeresen működő Európa Technológiai Felzárkóztatási Beruházási Hitelprogramot. Elősegítik a gazdaság versenyképességének növelését, a foglalkoztatás bővítését, a beszállítói kapcsolatok erősítéséhez szükséges eszközrendszert. Ezen kívül az MFB hozzájárul az ipari parkok, logisztikai központok, vállalkozói övezetekben megvalósuló beruházások és a fedezethiányos vállalkozások kedvezményes hosszúlejáratú hitellehetőségeihez is.
Az Önkormányzati Infrastruktúrafejlesztési Hitelprogram - hiánypótló módon - a rendszerváltás óta az első olyan általános célú hitelprogram, amely 20 éves futamidővel a teljes önkormányzati beruházási célrendszert támogatva módot ad a települési infrastruktúra minőségi fejlesztésére.
Külön ki kell emelni az Önkormányzati Infrastruktúrafejlesztési Hitelprogramon belül azt a lehetőséget, hogy "a nemzeti adósságnak" is tekinthető alapinfrastruktúra fejlesztések felgyorsítása érdekében a ma elérhető 4,6%-os legalacsonyabb kamaton van mód a települések életében kiemelten fontos fejlesztések támogatására.
A Regionális Vállalkozásfejlesztési Hitelprogram az eddigi gyakorlattól eltérően az elmaradottabb térségekben és régiókban megvalósuló fejlesztéseket kamatkedvezménnyel ösztönzi, hiszen míg a budapesti fejlesztéseknél 6,6%-os a kamat, addig például Észak-Magyarországon, vagy a letenyei kistérségben megvalósuló beruházások már 5,8%-os kamat mellett is forráshoz juthatnak.
Az ECONOVA Hitelprogram hiánypótló módon segíti a kevés fedezettel rendelkező mikro-, kis- és középvállalkozások hitelhez jutását. Az Európai Uniós csatlakozást követően az MFB Rt. és az EIF (European Investment Fund) első közös együttműködésének eredménye, hogy akár 75%-os fedezet mellett is kedvezményes kamatozású hitelhez juthatnak a vállalkozások.
A fenti hitelprogramok a "Lendületben az ország" kormány-programban megjelölt célok végrehajtása érdekében a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium új működési filozófiáját is tükrözik, miszerint nemcsak a vállalkozói szektor, hanem a gazdaság egésze számára kell fejlesztési forrásokat biztosítani.
A Partner Hitelprogram induláskor 10 Mrd forintos lehetőséget biztosít arra, hogy a nemzetközi integrációba minél több hazai vállalkozás bekapcsolódjon. Ezt mindazok a magyarországi székhelyű vállalkozások vehetik igénybe, amelyek a külföldi terjeszkedéshez kedvezményes kamatozású finanszírozási forrásokat igényelnek a célországokban megvalósuló beruházásukhoz.
A meghirdetett hitelprogramokra is tekintettel jelenleg mintegy 185 milliárd forintnyi kedvezményes forrás áll a vállalkozások rendelkezésére, és az előzőekben jelzett célokhoz kapcsolódóan 2005. első félévéig további 130-150 milliárd forintnyi kedvezményes hitelforrás nyílik meg, biztosítva, hogy aki fejleszteni és beruházni akar, az - az Európai Uniós versenytársakkal közel azonos feltételekkel - tudjon hitelhez és fejlesztési tőkéhez jutni.
2005-ben az MFB Rt. termékfejlesztései a mezőgazdasági beruházások, a feldolgozóipar, a környezetvédelem, a környezetgazdálkodás, az innováció irányába mutatnak. Terveznek továbbá munkahelyteremtési, és a helyi piacok, beszállítók fejlesztését célzó regionális hitelprogramokat is. Erős János vezérigazgató ismertette az MFB Rt. 2004. évi várható gazdasági adatait is: 600 Mrd Ft-os mérlegfőösszeg (11,3 %-os növekedés), 410 Mrd Ft összegű hitelállomány (19 %-os növekedés), 15,5 Mrd Ft összegű fejlesztési tőkebefektetés várható az év végéig. Az adózás előtti eredményt 12.136 M Ft-ban prognosztizálta a vezérigazgató.