A mennyiségi célok mellett azonban ugyanolyan súllyal az európai kutatás minőségének biztosítására vonatkozó célok is megjelennek az Európai Bizottság terveiben. A kutatók számára pedig a szakmai fejlődés egyik legfontosabb eszköze a mobilitás.
Ezért 2004. június 30-án Párizsban Philippe Busquin, az Európai Bizottság kutatás és fejlesztésért felelős biztosa hivatalosan megnyitotta az európai kutatói mobilitási központok hálózatát. A hálózatban Magyarország is részt vesz akár csak az Unió többi tagállama, a csatlakozásra váró országok, valamint Izland, Norvégia, Svájc, Liechtenstein és Izrael.
A frissen megnyitott európai kutatói mobilitási hálózat megközelítőleg 200 európai kutató mobilitási központot foglal magába, amelyek Európa-szerte segítik a ki- és beutazó kutatókat álláslehetőségek felkutatásában, valamint személyre szabott információt és segítséget nyújtanak a kutatók és családjuk mobilitásához kapcsolódó gyakorlati kérdésekben (mint például vízum, munkavállalás, szállás, iskoláztatatás, nyelvtanulás, stb.).
A hálózat hivatalos elnevezése ERA-MORE, amely mozaikszó az angol European Research Area-MObile REsearchers (Európai Kutatási Térség - Mobil Kutatók) szavakat takarja.
Az európai és a nemzeti kutatói mobilitási portálok a hálózat fő eszközei, és a kutatók, valamint a kutatással foglalkozó intézmények számára a leghasznosabb információ forrásai. Míg az európai portál átfogó képet nyújt az európai mobilitásról, a rajta keresztül elérhető nemzeti portálok ország specifikus információkat tartalmaznak az adott ország kutatási helyzetéről és lehetőségeiről, a kapcsolódó érvényes jogszabályokról, ügyintézési menetekről, a tartózkodással és kutatói munkavállalással kapcsolatos tudnivalókról.
Az európai hálózat tagjaként Magyarországon is létrejött egy hálózat, mely mind a hét magyarországi régióban rendelkezik regionális kutatói mobilitási központtal. A magyar hálózat koordinációját hídfő intézményként a Tempus Közalapítvány - mint a legnagyobb szervezett mobilitást lebonyolító magyarországi szervezet -, valamint a közép-magyarországi régió regionális kontaktpontjaként a Tudomány és Technológiai Alapítvány végzi. A magyarországi kutatói mobilitási hálózat regionális kontaktpontja Észak-Magyarországon a Miskolci Egyetem, Észak-Alföldön a Debreceni Egyetem, Dél-Alföldön a Szegedi Tudományegyetem, Nyugat-Dunántúlon a Nyugat-Magyarországi Egyetem és a Széchenyi István Egyetem, Közép-Dunántúlon a Veszprémi Egyetem, Dél-Dunántúlon pedig a Kaposvári Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem.
Célunk, hogy a magyarországi hálózaton és portálon keresztül minden Magyarország iránt érdeklődő kutató és kutató intézmény átfogó képet és megfelelő információt találjon a hazai kutatói álláshelyekről és partnerkeresési lehetőségekről, valamint a Magyarországra történő beutazáshoz és költözéshez szükséges összes tudnivalóról felhasználóbarát és könnyen értelmezhető formában értesülhessen.
A magyarországi kutatók és kutatással foglalkozó intézmények számára ugyanakkor lehetőséget kívánunk teremteni arra, hogy a hazai hálózaton és portálon keresztül megjeleníthessék magukat, meghirdethessék önéletrajzaikat, illetve intézmények esetén álláshelyeiket és partnerkereső felhívásaikat európai szinten is, és egyúttal hozzájuthassanak a többi európai ország által a kutatói lehetőségekről és külföldi tartózkodásról összegyűjtött információkhoz.
Új európai hálózat a kutatók szolgálatában
Európai Unió egyik kiemelt célja, hogy Európa versenyképességének növelése érdekében minél nagyobb mértékű anyagi és humán erőforrást fektessen az európai kutatás-fejlesztésbe. Ennek a kezdeményezésnek keretében fogalmazódott meg az a célkitűzés, hogy 2010-re az európai kutatók száma közel 700 ezer fővel növekedjen.
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben
Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.