A Roland Berger szakértői az Oxford Economics modellje alapján azt prognosztizálják, hogy egy kereskedelmi háború a 2025-2028 közötti időszakban a bruttó hazai termék 4 százalékának megfelelő kárt okozna az USA gazdaságának 2023-as számokban (891 milliárd USD), míg Kínában a kumulatív veszteség a GDP 10 százalékát (1638 milliárd USD), Európában pedig 3 százalékát (475 milliárd USD) tenné ki. Többi között ezek a megállapítások a Roland Berger "Trump 2025” című tanulmányában.
"Egy második Trump-időszak hatása a vállalkozásokra világszerte érezhető lesz. Az Egyesült Államokkal üzleti tevékenységet folytató vállalatoknak már most proaktívan kockázatelemzéssel és forgatókönyv-tervezéssel kellene foglalkozniuk, hogy felkészüljenek a közelgő változásokra, különösen a kereskedelmi akadályok, például a vámok miatt." - mondta Schannen Frigyes, a Roland Berger partnere.
A protekcionizmus súlyosbítaná a nemzetközi kereskedelmi konfliktusokat
Trump első hivatali idejét asszertív kereskedelmi magatartás jellemezte, különösen Kínával szemben a magasabb vámok és kereskedelmi akadályok formájában. Bár Trump utódja, Biden továbbvitte ezt a vonalat, a Roland Berger szakértői feltételezik, hogy egy második Trump-időszakban a politika tovább szigorodik. Ha Trump valóban vámot vet ki a kínai importra, ahogy azt a választási kampánya során javasolja, a hatás óriási lenne. Egy ilyen forgatókönyv tovább fokozná a feszültséget a világ két legnagyobb gazdasága között, és az amerikai és a kínai technológiai és feldolgozóipari ágazatok további szétválására kerülhet sor.