Török Ádám: A jövő évi költségvetés legnagyobb gyengéje, hogy sebezhető

Gazdaságpolitikai sorozatunkban Török Ádám a számtalan súlyos probléma közül kettőt emel ki: az agrárium túlzott támogatását, és ezzel szemben például a kutatás-fejlesztésre kirótt 25 százalékos áfát.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A Medgyessy és a Gyurcsány kormány gazdaságpolitikája között egyelőre mindössze retorikai különbség van - állítja Török Ádám, a veszprémi egyetem tanára, akadémikus. - Ez pedig abból fakad, hogy a korábbi miniszterelnök, a hírnevét féltve, szinte minden társadalmi nyomásnak engedett, a gazdatüntetéstől kezdve az ellenzéki bírálatokig, és nagyon vigyázott rá, hogy ne bántson meg senkit, míg utóda egészen más stílusú. Annak azonban most sincs semmi jele, hogy valóban tenne valamit a kormány az államháztartás túlköltekezésének a megállítására, és hogy lenne valódi gazdaságfejlesztési stratégiája.

Török Ádám a számtalan súlyos probléma közül kettőt emel ki: az agrárium minden racionális érvet figyelmen kívül hagyó, túlzott támogatását, és ezzel szemben például a kutatás-fejlesztésre kirótt 25 százalékos áfát, ami nyomban ellensúlyozta a költségvetésben e célra kicsit megemelt keretet. Ez is annak bizonyítéka - mondja -, hogy a kormány nem hosszú távon gondolkodik.

Az elvárható megoldás? Az akadémikus szerint rendezni kellene végre a súlyosan veszteséget termelő ágazatok, illetve állami tulajdonú vállalatok sorsát, mint amilyen a MÁV vagy a Malév. Senkinek nem lehet érdeke ezekbe további pénzt folyatni. Továbbá sürgető lenne a lakossági megtakarítások ösztönzése. Az Orbán-kormány kezdte, majd a Medgyessy-kormány folytatta a fogyasztás, sőt, a fogyasztási hitelek propagandáját, ami az egyik fő oka a gazdaságban kialakult egyensúlyi gondoknak.

Abban, hogy a kormányprogram, ami retorika, és a jövő évi költségvetés, ami a számokon alapul, nincs párhuzam, Török Ádám nem lát semmi meglepőt. Míg az első egy üzenet, a második kényszerhelyzetben született. A legnagyobb gyengéje, hogy sebezhető, mind a bevételi, mind a kiadási oldalán. Az adóváltoztatások, benne a forrásadó 20-ról 25 százalékra emelése, éppen az igényesebbeket sújtja, akik tehetnének a gazdaság élénkítése érdekében. Elmaradt az adó- és illeték határok valorizálása, ami nem más, mint bújtatott elvonás.

A kényszerhelyzet érthető - folytatja az akadémikus -, de ideje lenne őszintén beszélni. Nem szabad a könnyebb ellenállás irányába menni, és engedni a társadalmi, politikai nyomásnak, hanem végre valódi válaszokat kellene adni a gazdasági egyre súlyosabb egyensúlyi problémáira.

Sorazatunk eddigi cikkei:

Karsai Gábor (GKI Rt.)

Csaba László (CEU)

Gaál Gyula (GKM)

Draskovics Tibor kontra Varga Mihály

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo