A kamatstoppal a kormány 2022-től a 2021 október végi szinten fogta meg az ezeknek a hiteleknél érvényesíthető referenciakamatot. Ez azt jelenti, hogy például a 3 hónapos BUBOR-hoz (bankközi kamatlábhoz) kötött kamatozású hitelnél 2,02 százalék a maximális referenciakamat, ha ehhez hozzászámítunk átlagban 3 százalékos banki kamatfelárat, akkor 5,02 százalékos kamaton kell csak törleszteniük az ilyen hiteleiket az adósoknak.
Az MNB úgy kalkulált, hogy egy olyan hitelnél, amiből még 5 milliós tartozás és 10 év futamidő van hátra, az ügyfél a kamatstop védelme alatt 53 ezer forintot törleszt havonta.
Ha viszont nem lenne kamatstop, akkor alaposan elszabadulna a törlesztő, hiszen jelenleg a 2021. október véginek a nyolcszorosa (!) a 3 hónapos BUBOR. Így már több mint 19 százalékos kamattal kellene fizetni a hitelt, ami személyi kölcsön esetében is elég magas kamatnak számítana. A törlesztőrészlet 100 ezer forint közelében járna havonta.
Már tavaly ősszel, 13,3 százalékos BUBOR-nál is 84 ezer forint lett volna a törlesztő, most pedig már 16,22 az aktuális 3 hónapos BUBOR értéke.
Az MNB kimutatásai szerint egy átlagos kamatstopos adósnak szerencsére már nincs ekkora tartozása, nagyjából 2 millió forint és 6 év van neki még hátra a hitelből, ami azt jelenti, hogy 20-25 ezer forint körüli összeget takarít meg havonta a kamatstoppal. A jegybank azzal számol, hogy 2023 első félévében átlagosan 30 ezer forint körüli összeget spórol egy kamatstopos ügyfél.