Multiplikátor képzési program célja az uniós források minél hatékonyabb kihasználása érdekében indult 2004. februárjában kamarák, vállalkozói szövetségek, érdekképviseletek és üzleti alapon pályázatíró vállalkozások bevonásával. Történt ez azért, hogy a Strukturális Alapok forrásából társfinanszírozott pályázati rendszer beindulásával egyidejűleg rendelkezésre álljanak olyan képzett pályázatíró, tanácsadó szakemberek, akik képesek megfelelő színvonalon elkészíteni a kis-, és középvállalkozásokat érintő európai uniós pályázatokat. Cél, hogy a kamarák és vállalkozói szervezetek szakemberei felkészültek legyenek arra, hogy pályázati tanácsadással tudják segíteni a hozzájuk forduló vállalkozókat. A képzésben résztvevők és sikeresen vizsgázók, jogosultságot nyernek a GKM honlapján 2004. április 27-től működő pályázatkészítői regiszterben való megjelenésre. A program első körének lezárásaként 2004. áprilisában 440 tanácsadó tett sikeres vizsgát. A következő képzési köre 2004. szeptemberben indul. A résztvevők kiválasztása a jelentkezések alapján megtörtént, az érintettek értesítése a napokban történik meg. Azok, akik a képzésre szeretnének jelentkezni, legközelebb várhatóan szeptember második felében tehetik ezt meg.
Az Európai Unióhoz történő csatlakozásnak köszönhetően 2004-től az unió forrásainak bevonása is lehetővé vált a hazai vállalkozásfejlesztésbe. Az uniós források felhasználási területeit az ország - unióval egyeztetett - Nemzeti Fejlesztési Terve határozza meg. A Nemzeti Fejlesztési Terv egyik fő célkitűzése a gazdasági versenyképesség növelése. Ennek megvalósulása érdekében készült el a gazdasági
A Nemzeti Fejlesztési Terv gazdasági versenyképesség operatív programjában prioritás a kis- és középvállalkozások technológiai korszerűsítése, a működésükhöz szükséges alap- és emelt szintű információkat nyújtó tanácsadás támogatása, a vállalkozások közötti együttműködés elősegítése. Ezen célok megvalósítására 2004-2006-ig összesen (EU forrás+társfinanszírozás) 43 milliárd forint áll rendelkezésre.
2004-ben öt uniós társfinanszírozású pályázati felhívás került meghirdetésre, melyek keretében 9,7 milliárd forintot igényelhetnek a vállalkozók a következő céloknak megfelelően:
A kis- és középvállalkozások műszaki-technológiai háttere fejlesztésének támogatása (GVOP-2004-2.1.1. kerete: 6,4 milliárd Ft);
Támogatás maximális mértéke és összege: 50%, 25 millió forint. (Használt gép vásárlása esetén: 30%, 15 millió forint).
Korszerű menedzsment rendszerek és technikák bevezetésének támogatása(GVOP-2004-2.1.2. kerete: 956 millió Ft);
Támogatás maximális mértéke és összege: 50%, 1,4 millió forint.
Emeltszintű, szakmaspecifikus tanácsadás nyújtása a KKV-k számára (GVOP-2004-2.2.2. kerete: 477 millió Ft);
Támogatás maximális mértéke és összege: (tanácsadói díj) 50%, 2 millió forint
A KKV-k közötti együttműködés szervezésének támogatása (GVOP-2004-2.3.1. kerete: 239 millió Ft);
Támogatás maximális mértéke és összege: 50%, (alapítványok, közalapítványok, közhasznú társaságok, egyesületek) 80% , 5 millió forint.
Együttműködő vállalkozások közös célú beruházásának, fejlesztésének támogatása (GVOP-2004-2.3.2. kerete: 1,6 milliárd Ft).
Támogatás maximális mértéke és összege: 50%, 60 millió forint.
A 2004. évben EU társfinanszírozással meghirdetett pályázatok esetében a pályázati bíráló bizottság eddig 1 112 pályázó részére mintegy 8 milliárd forint összegű támogatást ítélt meg.
Háziorvosi működtetési jog megvásárlását vagy az egészségügyi közszolgáltatás nyújtását segítő kamattámogatás (SZVP-2004-O kerete: 30 millió Ft.) Támogatás mértéke az 1. évben 70 %, a 2. évben 60 %, a 3. évben 50 %, a 4. évben 40 %, az 5. évben 40 %, a mindenkori jegybanki alapkamat %-ában kifejezve.
A versenyképességi operatív program, mely négy fő fejlesztési területet határoz meg. Ezek egyike a kis- és középvállalkozások-fejlesztése. 2004-ben kifejezetten a kis- és középvállalkozások részére 8 pályázati konstrukciót hirdetett meg a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium. Ebből a Nemzeti Fejlesztési Terv gazdasági versenyképességi operatív programjának keretében 5 pályázati felhívás az unió Strukturális Alapjainak társfinanszírozásával, 3 kizárólag nemzeti forrásból, a kormány kis- és középvállalkozás-fejlesztési stratégiájának, a Széchenyi vállalkozásfejlesztési programnak a keretében került meghirdetésre.
Mikro- és kisvállalkozások Interneten való megjelenésének támogatása (SZVP-2004-I kerete: 350 millió forint.) Támogatás maximális mértéke és összege: 40%, 300 ezer forint.
A hazai roma mikro-, kis- és középvállalkozások piaci esélyeit javító fejlesztések és beruházások támogatása (Kódszám: SZVP-2004-R) Támogatás mértéke: a projekt elszámolható költségének 50%-a, de maximum 3 millió Ft.
A hazai finanszírozás keretében meghirdetett pályázatok közül a vállalkozások Interneten való megjelenését támogató felhívás volt a legnépszerűbb. A felhívás keretében mintegy 70 vállalkozó kapott honlapjának elkészítéséhez több mint 18 millió forint támogatást.
A minisztérium a legtöbb 2004. évben meghirdetett pályázat esetében is támogatja a pályázatkészítés költségeit. A nyertes pályázók nagyobb összegű támogatás igénylése esetén 100 000 forint, kisebb összegű támogatás (10 millió forintnál kevesebb) igénylése esetén 50 000 forint összegű támogatásban részesülnek. Ezeket a költségeket a vállalkozóknak számlával kell igazolniuk.
A kis- és középvállalkozások finanszírozási forráshoz való jutásának elősegítése érdekében a GKM 2003-ban kialakította és beindította a számos hitelintézettel és szervezettel közösen működtetett, a vállalkozók méretéhez, finanszírozási igényéhez, élethelyzetéhez illeszkedő kedvezményes hitelrendszert, az ún. Négy lépcsős hitelprogramot, amelyet egyéb, finanszírozást segítő támogatási konstrukciók egészítenek ki. A konstrukcióinkat segítő kamat- és garanciadíj-támogatásokkal a kisvállalkozói hiteleknél érvényesülő kockázati kamatfelárát kívánjuk ellensúlyozni. A rendszer elemei és eredményei az alábbiak:
A mikrovállalkozások igényeihez igazodik a Mikrohitel Program. A program révén felvehető kölcsön összege maximum 3 millió Ft, tekintettel arra, hogy az e fölötti hiteligények kielégítésére a kereskedelmi bankok és szövetkezeti hitelintézetek már megfelelő kínálattal rendelkeznek. A hitel futamideje 3 év, a kamat mértéke a kamatfizetéskor érvényes jegybanki alapkamattal azonos, a felhasználhatósága pedig alapvetően a fejlesztésekre korlátozódik, kivétel a hitelösszeg 20%-áig terjedő, fejlesztéshez kapcsolódó forgóeszköz-finanszírozás.
A kisösszegű hitelfelvételeket az MVA továbbra is a helyi vállalkozói központok közreműködésével bonyolítja le, melyek ingyenes tanácsadással is segítik a vállalkozókat. 2003-ban 1000 vállalkozás kapott mikrohitelt, 3,5 milliárd Ft összegben. 2004-ben több mint 450 vállalkozás jutott 960 millió forint mikrohitelhez.
Az egyszerűsített eljárású Széchenyi Kártya segíti a legalább egy éves múlttal rendelkező vállalkozókat a napi likviditási problémáik áthidalásában. A gyors forráshoz jutás jelenti a legnagyobb vonzerőt, valamint az, hogy a hitelhez jutáshoz nem szükséges saját erő felmutatása, az összeg szabadon felhasználható. A KA-VOSZ Rt., mint közreműködő szervezet mellett 5 bank, az OTP, a Magyar Külkereskedelmi Bank, a Postabank (Erstebank), a Volksbank és a Takarékbank vesz részt a konstrukció lebonyolításában. 2004-től minden Kártya esetében egységesen 3 százalékpont a kamattámogatás mértéke a Hitelgarancia Rt. kedvezményes garanciavállalásán túl.A program 2002. évi elindítása óta közel 17000 vállalkozó kapott támogatott hitelt, melyhez 50 milliárd Ft hitelkeret párosul.
2003. őszén indult el a Midihitel Program, amely a mikro- és kisvállalkozások legfeljebb 10 millió forint külső forrást igénylő fejlesztési elképzeléseit hivatott támogatni a hitelintézeti szektor bevonásával. A GKM a hitelhez 4 % kamat- és 50 % garanciadíj támogatást nyújt 3 éven keresztül. A konstrukció minden eddiginél nagyobb lefedettséget biztosít, így a fővárosi mellett a vidéki mikro- és kisvállalkozók kedvezményes hitelhez jutási lehetősége is javul. A Program lebonyolításába ugyanis a hagyományosan kis- és középvállalkozónak számító ügyfeleket kiszolgáló takarékszövetkezetek is bekapcsolódnak. Eddig 12 bank és 147 takarékszövetkezet írta alá az együttműködési megállapodást a GKM-mel, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy az ország legkisebb településein is, mintegy 1600 végponton érhető el a kis- és középvállalkozók számára a hitelkonstrukció. A hitelintézetek az érdemi hitelkihelyezéseket a konstrukció keretében 2004-ben kezdték meg. Eddig 79 hitelkérelem érkezett be 524 millió forint összegben, melyből 64 esetben a szerződéskötésre is sor került 424 millió forint összegben.
A kereskedelmi bankok az Európa Technológiai Felzárkóztatási Beruházási Hitelprogram keretében - ágazati megkötés nélkül – szinte bármely vállalkozás számára lehetőséget biztosítanak arra, hogy az európai uniós csatlakozáshoz kapcsolódó technológiai felzárkóztatásához szükséges beruházási elképzeléseit megvalósítsa. A legjelentősebb forrással rendelkező hitelprogram keretében 10 és 1500 millió Ft között juthatnak a vállalkozások fejlesztési hitelhez. A 80 milliárd forintos keret terhére a kis- és középvállalkozások 10-500 millió forint összegben igényelhetnek fejlesztéseikhez pénzügyi forrást. A hitelekhez a kormány árfolyam-garanciát biztosít, így azok kamata maximum 6,17 %-ra korlátozódik. A hitel futamideje 4-15 évig terjedhet, melyből maximum 2 év a türelmi idő. A konstrukciót a Magyar Fejlesztési Bank és a csatlakozott 22 bank kínálja.
A kereskedelmi bankoktól a program 80 milliárd forintos keretének terhére 1038 kis- és középvállalkozás igényelt 69,7 milliárd forint összegű beruházási hitelt. Ebből 989 kérelmet hagytak jóvá, 57,8 milliárd forintot meghaladó értékben.
2003. szeptemberében elindítottuk a Lánchíd Faktoring Programota mikro- és kisvállalkozások részére, melynek keretében faktoring díjtámogatás mellett egy vállalkozásnak 60 millió Ft követelés faktorálására nyílik lehetősége. A program keretében szeptember óta több mint 270 vállalkozó faktorálta követelését, melyhez a GKM 348 millió forint kamattámogatást biztosított. A szolgáltatás végzésére 37 faktor céggel, illetve bankkal kötött a GKM szerződést.
2003-ban megkezdte érdemi tevékenységét a kisvállalkozók számára fejlesztési vagy kockázati tőkét kínáló Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Rt. A társaság eddig 26 befektetésről hozott döntést 1,3 milliárd forint összegben.
Az MFB 2003. július 15-én elindított Kis- és Középvállalkozás Fejlesztési Tőkebefektetési Programja elsősorban a középméretű vállalkozások számára biztosít fejlesztési tőkeforrást. A kihelyezhető tőke összege 40 milliárd forint, a forintban történő tőkebefektetés mértéke vállalkozásonként 50-500 millió forint.
A Hitelgarancia Rt.-nek (Hg. Rt.) és az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítványnak (AVHA) a kis- és középvállalkozások 40 millió Ft-nál alacsonyabb összegű hitelfelvételéhez kapcsolódó garanciavállaláshoz a GKM 50 %-os mértékű garanciadíj-támogatást nyújt.
A Széchenyi Vállalkozásfejlesztési Program keretében beindult támogatott KKV finanszírozási programok indulásuk óta mintegy 18 ezer vállalkozás számára biztosították a kedvezményes hitelhez jutás lehetőségét, a finanszírozási források e konstrukciók révén összességében több mint 100 milliárd Ft-tal bővülnek.
Támogatási stratégia a mérlegen
Összesítést hozott nyilvánosságra a gazdasági tárca a a kormány középtávú kis- és középvállalkozás-fejlesztési stratégiájának eddigi eredményeiről. Publikációjában részletezi a programok legfontosabb tudnivalóit.
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben
Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.