Szigorodás várható a hitelezésben

A vállalati hitelezésben a korábban tapasztalt szigorításokkal szemben idén a második negyedévben összességében érdemben nem változtak a nem árjellegű hitelezési feltételek, ám 2011 második felében újra szigorításokra lehet számítani, áll a Magyar Nemzeti Bank augusztus végén publikált felmérésében. Az egyetlen kivétel a kis- és mikrovállalati szegmens lehet.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A jegybank a hitelezési vezetők körében negyedévente végzett felmérése bemutatja, hogy a bankok hogyan látják a hitelpiac helyzetét. Szemben a vállalati körrel, 2011 második negyedévében az önkormányzati szegmensben a bankok szinte egyöntetűen tovább szigorították hitelezési feltételeiket. A pénzintézeteket kockázatkerülő magatartásuk arra szoríthatja, hogy a következő hónapokban a vállalati ügyfelekkel szemben is növekedjék a szigor.


Forrás: MNB

A bankok nettó értelemben vett 7 százaléka enyhített a vállalati hitelezési feltételeken, ám ez az enyhítés kizárólag a nagy- és középvállalatok hitelezési feltételeiben következett be, és körükben is elsősorban a most is hitelképes vállalatoknak jelentett ez könnyítést. A kis- és mikrovállalatok hitelezési feltételei nem változtak. Ugyanakkor 2011 második felében a bankok nettó értelemben vett 12 százaléka tervez szigorítást, ám most a kis- és mikrovállalati szegmens lehet az egyetlen kivétel, ahol a bankok nettó értelemben vett 26 százaléka enyhítést jelzett előre. Az MNB-dokumentum felhívja a figyelmet arra, hogy az ilyen előretekintő enyhítési tervek nem valósultak meg a korábbi negyedévekben, így ezek realizálása most is kérdéses. Az enyhítési tervekhez a likviditási helyzet és az egyes iparágak megítélésének javulása járult hozzá, miközben a további addicionális szigorítás okai között már nem szerepelt a tőkehelyzet megítélése. A bankok válaszai alapján elmondható, hogy a kockázati tolerancia és a gazdasági kilátások romlása mellett az iparág-specifikus problémák újra a szigorításhoz járulhatnak hozzá. (Maguk a kkv-k sem kapkodnak hitelek után, csak nagyon indokolt esetben tesznek kísérletet arra, hogy bankokkal finanszíroztassák tevékenységüket. Erről bővebben ide kattintva olvashat!)


Forrás: MNB

Az eurozónában az ez év elején kiújult szuverén válság következtében a bankok szűk köre - nettó értelemben vett 2-4 százaléka - szigorított a hitelezési feltételeken, ugyanakkor, hazánkkal ellentétben, az euroövezetben már 2010 vége óta bővül a vállalatihitel-állomány. A kelet-közép-európai országokban is bővül, míg a balti országokban csökken a hitelállomány.

Hitelkereslet
2011 második negyedévében nettó értelemben a bankok 32 százaléka észlelt keresletnövekedést a rövid lejáratú vállalati hitelek iránt. A hosszú lejáratú – döntően beruházási – hitelek iránti kereslet azonban továbbra sem élénkül, sőt a bankok egy része az előző negyedévben gyengébb keresletet észlelt. A pénzintézetek 2010 eleje óta számítanak arra, hogy a 2008 óta tartó csökkenést követően a hosszú lejáratú hitelek iránti kereslet növekedésnek indul, azonban visszatekintve nem észleltek érdemi változást. A bankok egy szűk köre továbbra is optimista, és a következő félévben növekvő keresletre számít a hosszú lejáratú hitelek iránt, ugyanakkor több bank már nem bízik abban, hogy idén élénkülés következne be.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo