Az eredménybeszámoló szerint 2022-ben az olajiparban kiemelten figyelt, új beszerzési árakkal becsült (CCS), tisztított EBITDA (kamatfizetés, adózás, értékcsökkenés és amortizáció előtti eredmény) egyszeri tételek nélkül 5,5 milliárd kunát tett ki. A cég teljes bevétele 2022-ben elérte a 36,15 milliárd kunát, ami 54,7 százalékkal több, mint 2021-ben volt. A kiadások 51,6 százalékkal 33,1 milliárd kunára nőttek.
A jelentés szerint a dráguló üzemanyagárak pozitívan hatottak az árbevételre, míg a hatósági gázár-szabályozás hatása nem volt meghatározó 2022-ben, de minden bizonnyal jelentős hatással lesz a vállalat működésére 2023-ban.
Hozzátették: a beruházás 2022-ben a legkiemelkedőbb volt az elmúlt tíz évben, 71 százalékkal 2,7 milliárd kunára nőtt 2021-hez képest. A befektetések 95 százaléka Horvátországban történt. Ezek közül a legnagyobb a rijekai olajfinomító korszerűsítési projektje és az Adriai-tenger északi részén zajló fúrási kampány.
Ratatics Péter, az INA igazgatótanácsának elnöke a közlemény szerint elmondta: az évet a világ energiapiacán a zűrzavar jellemezte, ugyanakkor az INA történetének egyik legerősebb befektetési időszaka volt a tavalyi.
A szénhidrogénárak jelentős ingadozása és a szabályozói beavatkozások ellenére a társaság továbbra is elkötelezett a folyamatban lévő jelentős beruházási ciklus mellett - hangsúlyozta.
Hozzátette: a szabályozói korlátozások befolyásolták a nagy- és kiskereskedelem jövedelmezőségét, ami a nagy beruházási ciklussal együtt negatív cash flow-t eredményezett az ágazatban.