Stagnáló termelői árak

2004 augusztusában az ipari termelői árak színvonala 0,2%-kal, mérsékelten emelkedett az előző hónaphoz képest. A belföldi értékesítések havi áremelkedése a júliusi ráta fele, 0,4% volt; a forintban mért exportértékesítések havi árai 0,1%-kal haladták meg a júliusit.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A termelői árak 12 havi árnövekedési üteme tovább mérséklődött, 2,6%-os értékével ez az idei legalacsonyabb éves áremelkedés. A belföldi értékesítési árak éves növekedési rátája 9,0% volt, a forintban mért exportárak árszintje – 2,4%-kal csökkenve – továbbra sem érte el az egy évvel korábbit.

A belföldi értékesítések augusztusiáralakulását a tavaly augusztusi 1,5%-os havi árnövekedésnél és a 2003-as havi átlagnál (0,6%) is alacsonyabb, 0,4%-os növekedés jellemezte. A feldolgozóipari ágazatcsoportok árindexei 99,1–103,9 között szóródtak, átlagosan 0,5%-os árnövekedést eredményezve. A legmagasabb havi ráta a kőolaj-feldolgozás ágazatban alakult ki, a kőolaj emelkedő világpiaci árainak eredményeként. Ugyancsak ismételten jelentős mértékben, 1,7%-kal nőttek a vegyi anyagok és termékek árai. A korábbi hónapokhoz viszonyítva alacsonyabb ütemben folytatódott az árnövekedés a kohászati termékeket előállító fémalapanyag és fémfeldolgozási termékek gyártásában (1,4%), bár továbbra is átlag feletti volt a vas-, acél-, vasötvözet-alapanyag gyártása (3,5%), valamint az öntöttvascsőgyártás (4,4%) árnövekedése. A belföldi értékesítési árak alakulását meghatározó súlyú élelmiszer-ágazatban az árak gyakorlatilag nem változtak (99,9), az építőanyagok árszintje fél százalékkal csökkent júliushoz képest.

Az ipari termékek belföldi árszintje 12 hónap alatt 9,0%-kal volt magasabb. Továbbra is átlagot meghaladó mértékben, de az elmúlt hónapoknál mérsékeltebben emelkedtek az árak az ún. energiaágazatban (9,6%), ezen belül a gázgyártás, -elosztásban (21,4%), illetve a gőz-, melegvízellátásban (11,8%). A feldolgozóipari ágazatokban augusztusban mért 8,8%-os átlagos árváltozást – júliushoz hasonlóan, de annál nagyobb mértékben – jelentősen meghaladták a fémalapanyag és fémfeldolgozási termékek (25,1%), továbbá a kőolaj-feldolgozás árai, ahol a 12 havi árnövekedés 21,6%-ot tett ki. Átlag feletti volt a vegyi anyagok, és termékek 12 havi árnövekedése is (10,6%). Az élelmiszerek belföldi értékesítésének termelőiár-szintje 12 hónap alatt 7,6%-kal emelkedett, az árnövekedés üteme némileg mérséklődött.

A belföldi értékesítés rendeltetés szerinti csoportjainak augusztusi áralakulásában a legmagasabb havi növekedést az energiatermelő ágazatcsoport mutatta: 0,8%. Ugyancsak magasabbak lettek a továbbfelhasználásra termelő, valamint a nem tartós fogyasztási cikkeket előállító ágazatok árai, mindkét esetben 0,3%-os havi árnövekedést mértünk. A beruházási javakat előállító ágazatokban az árak gyakorlatilag nem változtak (0,1%-kal mérséklődtek). A 12 havi áralakulásban – augusztusban is csökkenő üteme ellenére – az energiatermelő ágazat volt a meghatározó a 12,0%-os árnövekedésével. A fogyasztási cikkek árszintje 12 hónap alatt 5,9%-kal, a beruházási javaké 4,7%-kal emelkedett.

A forintban mért exportértékesítési árak augusztusban az előző hónaphoz mérten átlagosan 0,1%-kal nőttek, gyakorlatilag változatlan szinten maradtak. Nem változott a legnagyobb súlyú gépipari ágazatcsoport, a villamosgép-, műszergyártás exportárszintje; az ipari kivitel szempontjából második legjelentősebb csoporté, a járműgyártásé némileg, 0,7%-kal mérséklődött. A kivitel mintegy 1/8-át reprezentáló vegyipari ágazatok árai átlagosan 1,6%-kal emelkedtek, ezen belül a kőolaj-feldolgozási termékek 6,5%-kal magasabb áron kerültek exportértékesítésre. Az élelmiszer-ipari termékek exportja esetében 0,4%-kal alacsonyabb árszintet értek el. A forint augusztusi árfolyama júliushoz képest az euró esetében 0,4%-kal erősödött, és ugyanilyen mértékben gyengült a dollárhoz képest; azaz az ipari exportárak emelkedését az euróban értékesülő termékek esetében a forint erősödése mérsékelte.

Augusztusban 12 hónap alatt átlagosan 2,4%-kal alacsonyabb forintban mért ipari exportárszínvonalat figyelhettünk meg. A gépipari termékek kiviteli árai átlagosan 4,8%-kal alacsonyabbak, a vegyipari termékeké 6,1%-kal, az élelmiszeriparé 0,9%-kal magasabbak voltak, mint 12 hónappal korábban. A 12 havi árfolyamváltozások az euróval szemben 4,1%, a dollárral szemben 12,2% forinterősödést mutattak.

Az Európai Unió 25 tagországa ipari termelőiár-indexének 2004. augusztusi alakulásáról szóló Eurostat-sajtóközlemény 2004. október 4-én (hétfőn) jelenik meg (www.europa.int/comm/eurostat).

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo