Stabilan erős a forint

Kalászos gabonából a tavalyi kétszerese termett, ez szinte kizárólag a nagyobb termésátlag eredménye. Tíz éve nem volt hasonlóan jó termés. Az állattenyésztés teljesítménye viszont elmarad a tavalyitól – szögezi le a GKI Gazdaságkutató Rt. Az előrejelzés a gazdasági idei 4 százalékos növekedésével is számol.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A GKI Gazdaságkutató Rt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzése szerint idén a növekedés eléri a 4%-ot. A beruházások dinamikusan, a reálkeresetek minimálisan emelkednek. Az infláció a II. félévben csökkenni, az egyensúly javulni fog.

A gazdaság export- és beruházás-vezérelt pályán halad, de az I. félévben számottevő volt a fogyasztás emelkedése is. Az ipari termelés az első hét hónapban közel 10%-kal emelkedett, ezen belül az export csaknem 20%-kal, a belföldi értékesítés viszont továbbra sem éri el az egy évvel ezelőttit.

Míg az ipar júliusban idei – magas - átlaga alatt teljesített, az építőipar teljesítménye ismét gyorsult, főleg a közlekedésfejlesztési beruházásoknak köszönhetően. A mezőgazdaság számára idén nagyon kedvez az időjárás. Kalászos gabonából a tavalyi kétszerese termett, ez szinte kizárólag a nagyobb termésátlag eredménye. Tíz éve nem volt hasonlóan jó termés. Az állattenyésztés teljesítménye viszont elmarad a tavalyitól.

Idén a létszám és a bruttó kereset is a versenyszférában nő gyorsabban. Az első hét hónapban a bruttó keresetek a verseny szektorban közel 10%-kal, a költségvetési területen 7%-kal emelkedtek az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az előbbi némi reálkereset-növekedést, az utóbbi –csökkenést jelent. A foglalkoztatás csaknem 1%-kal emelkedett, de ezen belül a költségvetési szektorban ugyanekkora mértékben csökkent. A feldolgozóiparban mérséklődött a foglalkoztatottak száma, ami a termelékenység gyors növekedését jelzi.

Az export és az import egymáshoz hasonló, gyors ütemben bővül. A magas olajár miatt a cserearányok romlanak, a földgáz-ár késleltetett emelkedése miatt ez jövőre is folytatódni fog. A folyó fizetési mérleg hiánya idén kissé tovább nő, a GDP százalékában azonban csökken, s finanszírozásában erőteljesen megnő a tartós források aránya.

Az államháztartás hiánya a Pénzügyminisztérium bejelentése szerint a korábban megcélzott 4,6%-nál nagyobb lesz, s a GDP 5-5,3% között alakul. A GKI Rt. megítélése szerint reális a jelenlegi prognózis alsó határának elérése.

Az infláció túljutott csúcspontján, de lassulása – részben a korábban vártnál magasabb olaj- és élelmiszerár miatt – visszafogottabb a korábban gondoltnál. Az év átlagában 6,9%os, az év végén 6,5% alatti áremelkedés várható.

A forint hónapok óta igen erős, a kamatok magasak. Az év végéig a jegybanki alapkamat további csökkentésére lehet számítani.

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo