A jövő januártól hatályos új törvény szűkítette a könyvvizsgálatra kötelezett gazdasági társaságok körét, szigorította a minőségi követelményeket, és növelte a Magyar Könyvvizsgálói Kamara (MKVK) jogosítványait - tájékoztatott Sugár Dezső, a kamara elnöke.
Fekete Istvánné szakmai alelnök előadásában azt mondta, hogy a jogszabályváltozás alapján januártól, a tőzsdei társaságokat kivéve a részvénytársaságoknak sem kötelező a könyvvizsgálat, ha a megelőző két évben átlagos árbevételük nem érte el a 100 millió forintot, vagy kevesebb mint 50 főt foglalkoztatnak. Eddig 50 millió forint volt az árbevételi határ. Ma nagyjából 69 ezer vállalkozásnak volt kötelező a könyvvizsgálat, jövőre ezek harmada, 25 ezer cég kiesik a rendszerből.
Természetesen a könyvvizsgálók nem nagyon örülnek a változásnak: a 25 ezer kieső kliens 2,5 milliárd forintos bevételcsökkenést okoz a könyvvizsgáló társaságok számára. "A könyvvizsgáló a könyvvizsgálati módszerekkel képet ad az adott cég valós pénzügyi és vagyoni helyzetéről, így társadalmi hasznossága felmérhetetlen" - hangsúlyozta Sugár Dezső.
Szigorítások
A törvényváktozás a kisebb cégeknek kedvez, a könyvvizsgálóknak és az önkormányzatoknak viszont szigorúbb szabályokhoz kell alkalmazkodniuk januártól: a könyvvizsgálat minőségi felügyeletére az új törvény alapján közfelügyeleti bizottságot kell alakítani a szakmától független, de a szakismeretek birtokában lévő tagokkal. Az önkormányzati könyvvizsgáláshoz a korábbiaknál szigorúbb szakmai feltételeket szabott a törvény.
Az önkormányzati könyvvizsgálót pályázaton választják ki, de csak olyan lehet, aki legalább három éven keresztül önkormányzati számviteli, ellenőrzési tevékenységet végzett és két éve gyakorló könyvvizsgáló vagy pedig két éven keresztül végzett önkormányzatnál számviteli, ellenőrzési tevékenységet és három éven keresztül könyvvizsgálatot.
A több mint háromezer önkormányzat közül 65 olyan van, amely folyamatosan könyvvizsgálatra kötelezett, további több mint 700-nak más okból kell elvégeztetnie. Vagy azért mert éves kiadása meghaladja a 300 millió forintot, vagy hitelfelvétel, vagy valamilyen pályázaton való részvétel miatt szükséges az auditált éves beszámoló.