Rossz az ára a használt épületeknek

A lakosság a legoptimistább, az Ecostat szeptemberi felmérése szerint a jövő fél évre is pozitívan ítéli meg az ingatlanforgalmat és az ingatlanépítést, valamint az épület-felújítási munkákat, valamivel alacsonyabb árak mellett, mint az elmúlt negyedévben.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

#img1#Az Ecostat 2004. harmadik negyedévi felmérése szerint az ingatlan-beruházó és ingatlan-forgalmazó cégek a kereslet stagnálásával, illetve visszaesésével számolnak. Csökkenő beruházási és épület-felújítási lehetőséget jeleztek az önkormányzatok is. Kismértékű ingatlanfejlesztést terveznek a kis- és középvállalatok, valamint a TOP-100 nagyvállalatok. A szeptemberi felmérés szerint a lakosság a legoptimistább, a jövő fél évre is pozitívan ítéli meg az ingatlanforgalmat és az ingatlanépítést, valamint az épület-felújítási munkákat, valamivel alacsonyabb árak mellett, mint az elmúlt negyedévben. Az ingatlan-beruházás és forgalmazás, valamint épület-felújítások végső egyenlege a lakosság optimista megítélésének köszönhetően pozitív, s így az összevont mutató 1 százalékkal magasabb értékű a harmadik negyedévben, mint volt az előzőben. Az Ecostat ingatlan-barométerének értéke elérte a múlt év végén mért 51,5 százalékot.

A harmadik negyedévében a lakosság és a TOP-100 nagyvállalatok konjunktúra-indexe növekedett a legjobban, 8,8, illetve 4,1 százalékponttal. A lakosság optimistán ítéli meg az ingatlanforgalmat, és csökkenő építési- és munkaerő-költséget várnak a következő időszakra. A nagyvállalatok körében végzett felmérések ahhoz mérten mutatnak pozitív eredményt, hogy az előző negyedévben igen pesszimistán ítélték meg az ingatlanpiacot, s ezt most kismértékben korrigálták.

Tovább tart az az elmúlt negyedévben kezdődött, és a következő fél évben is várható tendencia, hogy a vidéki városokban, valamint a főváros nem zöldövezeti részén és az agglomerációban létesül az építendő-felújítandó objektumok nagy része. A külföldi befektetői csoportok mellett nő a hazai befektetők ingatlanépítése.

Az ingatlan-beruházó és forgalmazó cégek az év harmadik negyedévében kezdték érezni az ingatlanpiac stagnálását, a kereslet enyhe mérséklődését. Szerintük már valamivel kevesebb ingatlanépítés és ingatlanforgalom várható a következő fél évben és csökken a bérelt ingatlanok mennyisége is. A lakosság körében még mindig keresettek lesznek az új építésű lakások, az önálló házak és az építési telkek, a nem lakossági beruházók részéről pedig főleg az építési telkek, amelyre főleg bevásárlóközpontokat és egyéb kereskedelmi és szolgáltató épületeket kívánnak építtetni. Az ingatlan-beruházó vállalkozások konjunktúra-indexe 2,2, az ingatlan-forgalmazó cégeké 3,7 százalékponttal alacsonyabb az előző negyedévben mért értékeknél.

A polgármesteri hivatalok ingatlanfejlesztési indexe tovább csökkent, 3,9 százalékponttal s ez mindenképpen azt mutatja, hogy a helyi önkormányzatoknak nagyon szűkös anyagi erőforrások állnak rendelkezésükre ingatlan-beruházásokra és a meglévő ingatlanállományuk felújítására, karbantartására. A kis- és középvállalatok a következő fél évben szűk körben kívánják ingatlanjaikat fejleszteni, illetve beruházni. A lassú élénkülés 2,7 százalékos növekedést eredményez ingatlan-fejlesztési indexükben.

A következő hat hónapra legalacsonyabb árnövekedést a TOP-100 nagyvállalatok, a kis- és középvállalatok, valamint az önkormányzatok prognosztizáltak. Legmagasabb áremelkedést az ingatlan-beruházók, a lakosság és az ingatlan-forgalmazók várnak. Az alacsony áremelkedést prognosztizáló TOP-100 nagyvállalatok szerint az építési telkek 7,5 százalékkal lesznek drágábbak a következő fél évben, míg az önkormányzatok szerint csak 4,2 százalékkal fognak emelkedni a telekárak. A beruházók, forgalmazók és a lakosság egyöntetű véleménye az, hogy az építési telkek árnövekedése meghaladja az előre jelzett éves infláció mértékét (6,9%), a drágulás mértéke meghaladhatja a 10 százalékot. A vállalkozások és a lakosság az év mindhárom negyedévében az építőanyag, illetve a telekárak növekedését rangsorolják a legmagasabbra, vélekedésük szerint ennél alacsonyabb ütemben nőnek a munkaerő-költségek, illetve a tervezési díjak.

A kész épületek, építmények csoportjában legjobban az új ipari építmények (13,2%), az "A" és a "B" kategóriás irodák (11,9, ill. 10,8%) és az új kereskedelmi építmények (10,6%) eladási árai nőnek a legjobban. A piaci szereplők szerint legkevésbé a használt ipari építmények (7,7%) és a használt lakóépületek (8,2%) árai emelkednek majd. A kínálati ár növekedésére számítók az előző negyedévivel egyezően 7,7-13,2 százalékos átlagos mértéket prognosztizálnak.

A bérleti díjak az elmúlt negyedévihez hasonlóan minden ingatlantípusnál stagnálást, illetve kismértékű növekedést várnak a szakértők. A kínálati árakhoz hasonlóan a bérleti díjak is az új ingatlanok körében lesznek magasabbak a fokozottabb kereslet miatt, mint a használt társaik iránt. Az ingatlan-forgalmazók az új kereskedelmi-szolgáltató, ipari és logisztikai ingatlanok bérleti díjában várnak emelkedést. A bérleti díjak változására vonatkozó prognózist összességében egyensúly jellemzi, a piaci szereplők átlagosan 8-11 százalékos bérleti díj növekedést várnak, amely gyakorlatilag azonos az előző negyedévi felmérés eredményével.

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo