Novemberben az alacsony megújuló termelés növelte a fosszilis erőművek termelése iránti igényt. A német szélerőművi termelés 8 százalékkal maradt el az előző novemberi szinttől, és 18 százalékkal volt alacsonyabb az októberi értéknél. A 100 €/t-t közelítő gázárak és az átmeneti megtorpanás után újra növekedési pályára állt CO2 árak miatt ismét rekordmagas árak alakultak ki az európai és a hazai másnapi villamos energia piacon. Az emelkedő gázárakat követve a jövő évi termékárak is jelentősen emelkedtek, a magyar éves termék ára 153 €/MWh szinten zárta a hónapot - olvasható a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal havi piacmonitoring jelentésében.
A 28 európai ország adatai alapján a 2021-es novemberi aggregált nettó fogyasztás az előző év azonos időszakához képest 4,1 százalékkal emelkedett. Magyarország nettó fogyasztása 0,6 százalékkal volt magasabb a 2020 novemberinél.
Bár a hazai piaci kereslet csak mérsékelten emelkedett, a paksi II. reaktor karbantartása és az alacsony naperőművi termelés miatt nőtt az az importigény. A hazai ellátás 32,6 százalékát fedezte a nettó import, amely Szlovákia, Ukrajna, Románia és Szerbia felől érkezett. Az alacsony vízerőművi termelés miatt Ausztria és Horvátország importált Magyarországról.
Magyarországon a rezsicsökkentés eredményeként az egyetemes szolgáltatást igénybe vevő fogyasztók által fizetett villamos energia árát jogszabályok rögzítik és tartják fixen, azaz a magyar lakosság védett a piacokon kialakult áremelkedésekkel szemben.