Rekord késztermékkészlet növekedés

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított márciusi értéke: 48,0. Az indexsorok szezonális kiigazítása után a februári index értékét (47,8) márciusban 0,2 százalékponttal kisebb csökkenés követi. Az év első hónapjára még jellemző enyhe növekedést (50,2) az elmúlt két hónapban csökkenés követte a később jelentkező szezonális hatás eredményeként.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A márciusi kisebb csökkenés arra enged következtetni, hogy a feldolgozóipari visszaesés a végéhez közeledik. A márciusi indexérték csak 0,5 százalékponttal kisebb, mint az előző év azonos időszakában mért érték (48,5), ugyanakkor a megelőző évekkel történő összehasonlítás nagyobb különbséget takar (az előző három év márciusi értékeinek átlaga: 51,1). A termelési index márciusban 43,4 százalékos értéket jelez. A kibocsátás csökkenése 3,3 százalékponttal nagyobb, mint az elmúlt hónapban mért. A tavalyi év márciusára jellemző csökkenést (49,5) jelentős visszaesés követte az idén. A februári növekedés után a beszerzési mennyiségindex (48,5) csökkenést mutat. Az index 1,1 százalékponttal kisebb növekedési ütemet jelez március hónapban, mint egy hónappal korábban. A beszerzések 2003 márciusában is hasonló ütemben (48,5) csökkentek. A beszerzési árak jobban nőttek, mint egy hónappal korábban. A havi árnövekedés jelentősen nagyobb, mint az előző években (előző három év márciusi átlag: 54,9), valamint az első negyedévre jellemző átlagos növekedés (64,3) több mint 10 százalékponttal nagyobb, mint egy évvel korábban. A szállítási átfutási idő index értéke (49,8) – februárhoz hasonlóan - a kiszállítások idejének növekedését jelzi.

A növekedés üteme 0,3 százalékponttal kisebb, mint korábban. A felmérés részindexei közül a vásárolt készletek index (49,9) értéke csökkent legjobban előző havi értékéhez képest (54,0). A csökkenés kisebb, mint a tavaly márciusi (45,9), így az első negyedéves átlagos növekedés (52,4) nagyobb, mint a korábbi években mért (2003: 47,8; 2002: 49,0). A februári csökkenést követően most növekedést mutat a késztermékkészletek (55,8) állománya. A szezonálisan kiigazított indexsor szerint a felmérés elmúlt kilenc évének márciusai közül az idei jelzi a késztermékkészletek legnagyobb növekedést. Az első negyedévet tekintve a késztermékkészletek jobban nőttek, mint az elmúlt három évben. Előző havi értékükhöz képest csökkentek a külpiaci mutatók. Az import index (50,5) továbbra is növekedést mutat, de az export index értéke (48,5) 3,0 százalékponttal csökkent februárhoz képest, így továbbra is kedvezőtlen a külpiaci mutatók egymáshoz viszonyított alakulása. Kisebb csökkenést jelez a foglalkoztatási index (48,2), mint egy hónappal korábban. Az index 4,3 százalékponttal nőtt előző havi értékéhez képest. A válaszadók között 5,1 százalékponttal nőtt az alkalmazotti létszám növekedését jelző vállalatok aránya.

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo