A Magyar Nemzeti Bank elmúlt időszakban látott alapkamat-emelési ciklusa tovább folytatódik, így a bankszektor szereplői kénytelenek nagy tempóban emelni a kamatokat a bankközi referenciakamat, a Bubor emelkedését követve. Ennek hatásaként a Magyar Bankholding szakértői arra számítanak, hogy az eddig a változó kamatozású konstrukciókat előnyben részesítő ügyfelek nagyobb számban és gyorsabb ütemben váltanak majd a fix kamatozású termékekre.
Az előrejelzések szerint az MNB folytatja a kamatemeléseket, ezért a bankközi kamatlábak is tovább emelkednek, viszont a hozamgörbe egyre laposabb lesz, sőt, lehet, hogy az idei év közepétől már visszafordul, ennek megfelelően a hosszú hozamokban már csak kisebb emelkedés várható.
Azonban a piaci trendet nem mindenki követi: „A Magyar Bankholding tagbankjai 2022. június 1-jétől a legnagyobb arányban igényelt 10 éves kamatperiódus esetén csökkentik a piaci jelzáloghitelek és Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelének kamatait, ezzel lehetővé téve meglévő és leendő ügyfeleinknek, hogy kedvezőbb feltételek mellett igényeljenek új lakáshitelt” – mondta Somogyi Péter, a Magyar Bankholding lakossági üzletfejlesztési ügyvezető igazgatója.
A szakértők arra számítanak, hogy a 2022-ben tartósan magasabb szinten maradó hitelkamatok akár 5-10 százalékkal is visszavethetik a lakáshitelezést a 2021. évihez képest. Emellett pedig az ingatlanárak növekedése is közvetetten a hitelkereslet csökkenéséhez vezethet, miután elsősorban az alacsonyabb jövedelemmel rendelkező ügyfelek halaszthatják el a hitelből történő ingatlanvásárlásaikat. A Bankholding azért döntött a kamatcsökkentés mellett, hogy ezt a trendet ellensúlyozza azzal, hogy az ügyfeleket a nagyobb biztonságot nyújtó fix kamatozású jelzáloghitelek irányába tereli.