Mit jelentene ez az eset a valóságban? Egy 5 évig fix kamatozású kölcsönnél egy 500 ezer forintos nettó jövedelemnek csak a 35 százaléka, azaz 175 ezer forint lehetne legfeljebb a kölcsön törlesztőrészlete. Egy legalább 10 évig fix kamatozású hitel választása esetén akár 250 ezer forint is lehetne a havi részlet. Ez természetesen erősen befolyásolja az igényelhető kölcsön maximumát is.
Mi történne, ha 10 évig fix kamatozású hitelnél vezetnék be ilyen módon a kamatplafont?
Az első 10 év kamatfixálásában lenne egy törés: az induló 5 évben lenne a kamat 5 százalék, az azt követő 5 éves időszakban egy előre meghatározott érték, mondjuk 6,5 százalék. (Ez nagyjából megfelel a mostani piaci kamatszintnek.) Ebben a helyzetben nagyon fontos, hogy a jövedelem terheltségét nem az 5 százalék alapján határoznák meg, – hiszen az egy átmeneti kedvezmény lenne –, hanem a standard 6,5 százalékos kamat alapján. Vagyis nagyobb jövedelemre lenne szükség a hitelfelvételhez, mintha a teljes 10 éves időszakban 5 százalék lenne a kamat.
Van egyáltalán a feltételeknek megfelelő ingatlan?
A kamatplafonhoz meghatározott energiahatékonysági szintet jellemzően az új lakások, illetve a nagyobb modern használt ingatlanok érhetik el. Az 1,2 millió forint/m2 korlát pedig ebben a szegmensben nagyon is szigorúnak tűnik.
A KSH adatai alapján 2024. III. negyedévében a fővárosban új lakások átlagos négyzetméterára 1 480 000 forint volt. De az országos átlag is 1 210 000 forint/m2, ami szintén magasabb a kamatplafonnál meghatározott limitnél. A használt lakások ára nyilván ennél alacsonyabb, ugyanakkor a modern, korszerű, energiahatékony használt házak érdemben nem olcsóbbak az új lakásoknál.