Több évtizede szerepel a magyar kormányprogramokban, hogy csökkenteni kell az ország energiaimport-függőségét. A varázsszó e területen a diverzifikáció volt, vagyis a kockázat csökkentésére irányuló magatartás.
Ehhez képest az ukrajnai háború arra világított rá, hogy ezek a tervek csak szólamok maradtak. Magyarország kiszolgáltatottsága Európában évtizedek óta az egyik legnagyobb. És mintha most, se nagyon vakaródzna a vezetés, ennek az állapotnak a felszámolása érdekében. Sok a kifogás, kevés a tett. Egyedül a megújulók hoztak némi változást, legalábbis ez derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) 2021. évi előzetes adatok alapján készített energiastatisztikai riportból.
„A tavalyi évben mérséklődött hazánk energiaimport-függősége és nagy mértékben nőtt a megújuló energiahordozók termelése. A megújuló energiaforrásokból termelt bruttó villamos energia mennyisége több mint negyedével nőtt, az így előállított villamos energia részaránya a bruttó végső villamosenergia-fogyasztáson belül 14,3 százalékra emelkedett”
Németországban a magyarhoz képest egész más utat választottak, teljes gőzerőre kapcsoltak annak érdekében, hogy mielőbb megszabaduljanak az orosz gázfüggőségtől. A BDI - az egyik legnagyobb német gazdasági érdekképviselet - vezetője, Siegfried Russwurm szerint "a lehető legnagyobb mértékben csökkentenünk kell a gázfogyasztást, minden kilowattóra számít".
A németek minden kilowattóra számít tervében a következő elvek szerepelnek. Minél több új forrást kell bevonni, ahol lehet, át kell állni más energiahordozóra, például a kőolaj használatára. Ugyancsak elengedhetetlen a megújuló energiaforrások minél szélesebb körű kiaknázása. Ezen a területen véget kell vetni a fejlesztéseket hátráltató vitáknak, a politikusoknak és a közigazgatásnak "turbófokozatba kell kapcsolniuk" a szél- és naperőművek építésére szolgáló új területek kijelölése és a beruházások gyorsabb engedélyezés érdekében - tette hozzá.
A takarékoskodás célja, hogy a téli szezonban ne legyen földgázhiány.
Németországban Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja előtt 55 százalék volt az orosz import aránya a földgázfelhasználásában. A szövetségi kormány igyekszik lazítani ezt a függőséget, legutóbbi, április végi adatai szerint az orosz földgáz arányát sikerült 35 százalékra csökkenteni a háború kezdete óta.
A szakemberek egyetértenek abban, hogy egész Európa legnagyobb problémája az orosz földgáz pótlása. Ez a nyersanyag nehezen szállítható és új lelőhelyek nyitása is több időt vesz igénybe. Ezért lett kulcskérdés Németotszágban a takarékoskodás, a hatékonyság javítása, az alternatívák keresése.
Ön tudna-e takarékoskodni a földgázzal?
Nem használok földgázt
Nem tudnék takarékoskodni
20 százalékot némi odafigyeléssel meg tudok takarítani
Akár 50 százalékot is meg tudok takarítani alternatív források segítségével
Szívesen leváltanám a földgázt akár 100 százalékban, ha kapnék állami támogatást