A vállalkozás 2005-2006-ban a tényleges értéknél jóval magasabb összegről kiállított fiktív számlák felhasználásával szerzett be számítástechnikai alkatrészeket Magyarországon, amelyeket Szerbiába szállított román vállalkozások részére címezve, és a termékek után áfa-visszaigénylést nyújtott be.
Láncügyletek
Az árut vámszabadterületre tárolták be - így elkerülve a szerb vám- és adófizetést - majd az árut továbbértékesítették egy amerikai bejegyzésű off-shore cégnek, amely az árut visszaszállította egy szegedi közvámraktárba. Innen a termékeket szinte azonnal Romániába szállították, és ott értékesítették már jóval alacsonyabb értéken.
Nagy János kiemelte, hogy a vámnyomozók hosszas előkészítő munka után országos méretű, összehangolt akciót hajtottak végre az elmúlt héten. Ennek során több mint 40 pénzügyőr végzett házkutatást egy egri székhelyű vállalkozás és a hozzá kapcsolódó gazdasági társaságok székhelyein, összesen 10 helyszínen, Budapesten, Pest, Heves és Csongrád megyékben.
Az országos vámparancsnok elmondta, hogy az elmarasztalt vállalkozás ugyanannak az árunak a megutaztatása során - annak érdekében, hogy a vámhatóságnak ne tűnjön fel az áru azonossága -, a vámokmányokban megváltoztatta a rakomány mennyiségét, illetve többször átrakatta más és más kamionba.
8 milliárdot igényeltek
Szikora János, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) elnöke emlékeztetett arra, hogy az üggyel kapcsolatban az APEH Észak-magyarországi Regionális Igazgatósága, valamint a vámhatóság már 2003-2006 közötti vizsgálata alapján megállapította, hogy a társaság összesen valamivel több mint 8 milliárd forint áfá-t igényelt vissza.
Az eddigi bizonyítékok alapján ebből az összegből legalább 5 milliárd forintot jogosulatlanul csalt ki a költségvetésből. A vámnyomozók az egri vállalkozás ügyleteit, gazdálkodását és adózását tovább vizsgálja, de már a nyomozás jelenlegi szakaszában valószínűsíthető, hogy a költségvetésnek okozott kár még jelentősen növekedhet.
Nagy János közölte: az elsődleges intézkedések során mintegy 30 millió forint fizetőeszközt foglaltak le, illetve jelenleg is nagy erőkkel folyik az elkövetői kör még fellelhető vagyonának a feltárása.
Szabadságvesztés
Az akció eredményeként, a nyomozó hatóság előterjesztése alapján az Egri Városi Bíróság a vállalkozás két vezetőjét előzetes letartóztatásba helyezte, a vámkezeléseket irányító személlyel szemben pedig lakhelyelhagyási tilalmat rendelt el. Az egyik fiktív számlákat kibocsátó cég vezetője ellen pedig elfogató parancsot adtak ki. A bíróság 2-től 8 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetheti a cég vezetőit.
Nagy János elmondta, hogy jelenleg is a pénzügyőrök - az APEH-hel együttműködve - 100-as nagyságrendű áfa-csalási ügyben nyomoznak, amelyeknek összesített elkövetési értéke 30-35 milliárd forintot tehet ki, amelyek közül a jelentősebb, 1 milliárd forintot meghaladó értékű ügy egy tucat körül lehet.
Utalt ara, hogy 2006 szeptember óta, amióta a VPOP nyomozati tevékenysége kibővült a pénzügyi és adócsalásokkal is, már legalább fél tucat több milliárd forintos ügyet derítettek fel sikeresen.
Szikora János bár adótitokra való hivatkozással a konkrét ügyben egyéb információval nem szolgált, annyit elmondott, hogy az adóhatóság az idei első félév során az adóügyi visszaélések gyanúja miatt mintegy ezer esetben tett büntető feljelentést.