Bár már egyre többet becsuktak a jogalkotók, azért vannak még kiskapuk. Vannak? Vagy éppen fordítva, a valóban üzleti útjainkat se számolhatjuk el?
A kilencvenes évek közepéig lényegében csak a vállalkozók fantáziája, pénztárcája és leginkább az ideje szabott határt annak, hogy hová és mennyi időre szerveztek hivatalos utazást. A kis-, és középvállalkozásoknál éppúgy, mint a multinacionális cégeknél, a jutalmazás közkedvelt formája volt a hivatalos kiküldetés, amikor adómentes napidíjjal a zsebben lehetett pihenni.
Azonban mára adókötelessé lett a napi díj jelentős része, s e mellett még egy igen szigorú rendelkezés is bekerült a személyi jövedelemadó törvénybe, aminek a lényege, hogy a hivatali, üzleti utazások valamennyi költsége növeli az adóalapot, amennyiben (!) az utazásra vonatkozó dokumentumok, körülmények valós tartalma alapján, akár közvetve megállapítható, hogy az utazás csupán látszólag szolgált hivatali vagy üzleti célt.
A törvény azt is részletezi, hogy a szervezés, a reklám, a hirdetés, az útvonal, az úti cél, a tartózkodási idő, a tényleges szakmai és szabadidőprogram aránya alapján lehet ténylegesen eldönteni, hogy turista vagy üzleti utazásról van-e szó. Mindez annyit jelent, hogy a dokumentálás, az adminisztráció nagyon fontos az üzleti utak esetében. Adószakértők szerint érdemes útinaplót vezetni. Különösen a gyanúra okot adó esetekben, amikor tengerparton zajlik az üzleti konferencia.
Az utazási és a kiküldetési költségek ellenőrzését esetlegesen végzik az adóhatóságnál, a költségszámlák vizsgálatán belül, ha a revizor azt indokoltnak látja. Így annak ellenére, hogy gyakran tüntetik fel az adózók hivatalosnak a magán jellegű utazásaikat, az ezzel kapcsolatos lebukások aránya nem számottevő. Ennél jóval nagyobb összegű adóhiányra derül fény a fiktív számlák miatt vagy azért, mert eltitkolta az árbevételét az adózó.
Persze mégse biztatnánk senkit, hogy számolja csak el a nyaralási költségeit, mert azért arra is akad jócskán példa, amikor az adóellenőr az utazási irodát megkeresve néz utána a hivatalos útnak.
V. I.
A hivatali, üzleti utak jellegzetes költségei:
- az utazási költségek, köztük a személygépkocsi használat (igazoltan számla ellenében, vagy jogszabály alapján, igazolás nélkül),
- szállásköltségek (csak igazolással, tehát számla ellenében számolhatók el),
- egyéb költségek ( napidíjak, költségáltalányok, egyéb költségek többnyire jogszabályok által meghatározva, esetenként keretek közé szorítva számolhatók el).
Nyaralás cégpénzből?
Újra itt az üdülési szezon, s persze a legtöbb vállalkozónak megfordul a fejében: hogyan lehetne a család egyre növekvő nyaralási költségeit a cég kiadásai között, üzleti utazási kiadásként feltüntetni.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is!
2024. november 28. 15:30
Véleményvezér
Sok nagy okos már világháborút lát
Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat
A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten
A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt
A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben
Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről
Az elmaradt reformok tragédiája.