A megfigyelésbe bevont szállodák az év első felében átlagosan 57%-os szobafoglaltsággal működtek. Ezen belül a budapesti négy- és ötcsillagos szállodák kiemelkedően magas (64%-os) szobafoglaltságot értek el. A vidéki szállodák szobakapacitás-kihasználtsága ettől jóval alacsonyabb (50–51%-os) volt.
Egy kiadott szállodai szoba bruttó átlagára (Gross ARR) január–júniusban 13 800, júniusban 15 300 forint volt. Az első félévben az átlagostól magasabb átlagárat csak a fővárosban működő négy-, illetve ötcsillagos szállodák érvényesítettek.
Az év első hat hónapjában egy kiadható szállodai szobára átlagosan 7800 forint bruttó szobaár-bevétel (REVPAR) jutott. Az átlagos, egy kiadható szobára jutó szobaárbevétel az utóbbi két hónapban meghaladta a 10 ezer forintot.
Január–júniusban a bruttó szobaárbevétel folyó áron átlagosan 21%-kal nőtt 2003 első félévéhez képest. A szobaárbevétel a szállodák minden vizsgált csoportjában emelkedett az első félévben, de júniusban vidéken kismértékű (4–6%-os) csökkenés figyelhető meg.
A vizsgált időszakban átlagosan 15%-kal emelkedett a vendégéjszakák száma az előző év azonos időszakához képest. Az első félévben a vendégéjszakák száma dinamikusan (15–30%-kal) bővült a budapesti szállodákban, míg a vidéki egységekben kisebb mértékű (1–5%-os) növekedés volt.
Az Eurostat legfrissebb jelentése szerint 2003. január–októberben a szálloda típusú egységek (szállodák, panziók és hasonló szálláshelyek) vendégforgalma az Európai Unióban megegyezett 2002 azonos időszakának vendégforgalmával.
A vendégéjszakák száma Németországban, Ausztriában, Finnországban és Svédországban közel azonos volt az előző év azonos időszakival. Belgiumban, Dániában, Olaszországban, Hollandiában és az Egyesült Királyságban a vendégéjszakák számának csökkenését mérték. A visszaesés Hollandiában volt a legnagyobb. Az általános tendenciával ellentétben Spanyolországban és Portugáliában jelentősen (2,5, illetve 3,7%-kal) nőtt a vendégéjszakák száma.
A májusban csatlakozott országokat illetően Szlovéniában a szálloda típusú egységekben mind a belföldi, mind a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma emelkedett 2003 első tíz hónapjában, Csehországban ezzel szemben kismértékű csökkenést regisztráltak.
A szálláshelystruktúra az Európai Unióban változatlan maradt az elmúlt évek során. Néhány csatlakozó országban (Csehországban, Lengyelországban és Szlovákiában) 2002-ben jelentősen nőtt az ágy-kapacitás.
Nőtt a vendégéjszakák száma
A vendégéjszakák száma és a bruttó szobaárbevétel is az év első felében dinamikusan nőtt, a szobakapacitás-kihasználtság javult a tavalyi év azonos időszakához képest.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is!
2024. november 28. 15:30
Véleményvezér
Sok nagy okos már világháborút lát
Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat
A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten
A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt
A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben
Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről
Az elmaradt reformok tragédiája.