Borbála napon a bányászokat szokták volt köszönteni, a gazdasági tárca az alkalmat - a közelgő bányász napot - arra használta fel, hogy a többé-kevésbé háttérbe szorult ágazat teljesítményéről adatokat közöljön. A Piac & Profit rendelkezésére bocsátott számokat alább hozzuk nyilvánosságra.
Hazánkban a 2003-ban kitermelt 13,3 millió tonna szén 5 %-a fekete-, 30,4%-a barnakőszén és 64,5 %-a lignit. A szén 26,2 %-át mélyművelésű, 73,8 %-át külszíni bányából termelték ki. Az utóbbi években a külszíni szénbányákból kitermelt szén mennyiségének aránya nőtt, 2003-ban a mélyművelésű szénbányák kitermelése (3 millió tonna) 0,42 millió tonnaval csökkent az előző évhez képest. A szénbányák műszaki-biztonsági állapota az előző évekhez viszonyítva nem változott, a fő bányaveszélyek elleni védekezés színvonala megfelelőnek minősíthető.
Bauxitot a Bakonyi Bauxitbánya Kft. 3 mélyműveléses és 3 külfejtéses bányájából termeltek ki. A kitermelt 665,9 kt mennyiség 77 %-a mélyművelésből került ki. Folytatódott egy mélyművelésű bánya feltárása, illetve három külfejtés tájrendezése.
Az év során 47,7 kilótonna karbonátos mangánércet termeltek ki, amelyből 5,2 kt-t a Mangán Kft. Úrkúti zagytározójából nyertek ki. A Recski mélyszinti ércbánya továbbra is szünetel. Ennek során az előírásoknak megfelelően folyamatosan működtetik a monitoring rendszert, ellenőrzik a lezárt függőleges aknák állapotát. A Mecseki Uránérc-bányák területén befejeződött az egykori Ércdúsító Üzem területének tájrendezése, az I. számú meddőhányó ismételt növényesítése, folytatódott a III. számú meddőhányó földtakarása és növényesítése, valamint az I. és II. zagytározó táj- és vízrendezése. Bátaapátiban - a Mecsekérc Rt. részvételével - folytatódtak a kis- és közepes aktivitású radioaktív hulladéktároló tervezésének és kivitelezésének terepi előkészületi munkái.
Az ásványi és építőanyag-ipari nyersanyagok kitermelése az előző évhez viszonyítva 11,4 %-kal nőtt. Ezen belül az ásványbányák kitermelése (2,86 millió tonna) 10 %-kal csökkent, a kő, kavics, homok és agyag bányászata (67,07 millió tonna) 12 %-kal nőtt az előző évhez viszonyítva.
A többségükben "szilikózis-veszélyes" minősítésű ásványbányákban és feldolgozó üzemekben a beruházások során folytatódott a technológiák korszerűsítése, automatizálása, kedvezően alakulnak a porkibocsátási értékek.
A kavics- és homokbányák termelése (38,45 millió tonna) - elsősorban a térségi nagyberuházások által gyakorolt hatásnak köszönhetően - mintegy 15 %-kal nőtt. A piaci igények a feldolgozott, osztályozott kavicstermékek felé tolódtak el. A bányák állapota, a fő bányaveszélyek elleni védelem színvonala megfelel az elvárásoknak, súlyos üzemzavar nem volt, egy súlyos bányászati munkabaleset történt.
Az év folyamán, termelésbe állítottak 2 új, felhagytak 4 régi és szüneteltettek 5 régi mezőt, lemélyítettek 13 feltáró fúrást, 90 kúton végeztek termelésre kiképzést, átképzést, perforáció-módosítást, kútjavítási, tisztítási, és rétegserkentési műveleteket, mélyszivattyú cserét, kútfelszámolási munkát.