Nemzeti csúcs: éles támadások a kormány ellen

A meghívottak megérkeztek, többen már a beszédüket is elmondták a miniszterelnök által összehívott nemzeti csúcsértekezleten.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Gyurcsány Ferenc azt javasolja, hogy a válság kezelése után a résztvevők keressék a nemzeti megállapodás megkötésének lehetőségét az euró bevezetésének menetrendjére, a nyugdíjreformra, a szociális illetve az önkormányzati rendszer megújítására, hasonlóan más európai országok példájához. A miniszterelnök a nemzeti csúcson szombaton hangsúlyozta: ennek előkészítésében működjenek együtt, hogy ne csak a mát kezeljék, hanem állapodjanak meg a holnapról is. Kijelentette: "ez most az együttműködés ideje". A nemzeti csúcs azzal, hogy létrejött, megmutatta az összefogás erejét. Megköszönte a részvételt azoknak, akik eljöttek és - mint mondta - sajnálja, hogy van, aki nem jött el.

Emlékeztetett arra, a nemzeti csúcs nem döntéshozó testület, hanem az útkeresés, a párbeszéd fóruma, amely megmutatja, hogy a metsző viták ellenére is tudják közösen szolgálni a hazát. A pártpolitizálás helyett most nemzeti összefogásra van szükség, a versengésnél most az együttműködés a fontosabb - hangozatta, mert a válság párt hovatartozástól függetlenül érinti az embereket.

Hozzátette: azt tervezik, segítséget nyújtanak a devizahitellel rendelkező családoknak azzal, hogy kordában tartják a törlesztő részleteket, és átmeneti segítséget kapnak azok, akik munkahelyük megszűnése miatt nem tudnak törleszteni. Megjegyezte ugyanakkor, hogy nem vállalják át a hiteleket. A tervek szerint szintén átmeneti segítséget kaphatnak azok az egyetemisták és főiskolások, akiknél felmerül, hogy a család anyagi helyzete miatt nem tudják befejezni az iskolát.

Azt kérte mindenkitől, lássák be, most nem lehet adót csökkenteni, mert az államot ez nehéz helyzetbe hozhatja. Megismételte korábbi kijelentését: méltányosságot kér a munkaadóktól és a munkavállalóktól is.

A kormányfő kijelentette: a gazdaság erősítése érdekében átalakítják az uniós források felhasználását, ha kell, az elfogadott döntéseket is felülvizsgálják, de remélik, hogy nem kell leállítani már elindult beruházást.

Semjén: meg kell védeni az embereket 

Fogjunk össze Magyarországért, a magyar emberekért, fogjunk össze a sehová se vezető megszorítások, a bérbefagyasztás ellen és az adócsökkentésért - mondta Semjén Zsolt, a KDNP elnöke a nemzeti csúcson tartott beszédében szombaton.

"Nem fogjuk hagyni, hogy a kormány a bérből és fizetésből élőkkel, a családokkal és az idős emberekkel fizettesse meg a saját tehetetlenségének és alkalmatlanságának az árát" - jelentette ki a politikus. Mint mondta, nincsen olyan ország, amely ilyenkor csak megszorításokban gondolkodna. "A válság már így is eléggé megszorította az embereket" - tette hozzá.

Semjén Zsolt úgy fogalmazott: "nekünk meg kell védenünk az embereket, a munkahelyeket, a lakásaikat és a betéteiket. Meg kell védenünk őket, de úgy tűnik, hogy nem csak a válságtól, hanem a kisebbségi kormánytól is". A politikus közölte, az elmúlt napokban világossá tették, hogy részt vesznek a nemzeti csúcson, bár szerintük "eggyel több tanácskozás önmagában nem fog segíteni a bajainkon." Hozzátette: minden alkalmat ki kell használni arra, hogy "összefogjunk az ország érdekében a kormány gigantikus megszorító csomagja ellen."

Mint mondta, Magyarországnak cselekvőképes kormányra, határozott és gyors döntésekre van szüksége, hozzátéve, hogy az elmúlt hetek bebizonyították: a kisebbségi kormány erre nem képes. Úgy fogalmazott, hogy a kormány "gigantikus megszorító csomagjával" újabb fenyegetést jelent a családoknak, a nyugdíjasoknak és a munkavállalóknak.

Csak kommunikációs manőver

Semjén Zsolt szerint a nemzeti csúcs kommunikációs manőver, hiszen a tehetetlen kormányok azért szoktak összehívni ilyen tanácskozásokat, hogy leplezzék a hiányosságaikat, áthárítsák és "szétkenjék" a felelősséget. Közölte, ami történt, az a neoliberális gazdaságpolitika és a politikai filozófia válsága, "történelmi csődjének legalábbis az előjele". Tanulságos, hogy azok, akik évtizedeken keresztül ennek az ideológiának a nevében az állam rombolásával voltak elfoglalva, most azt várják, hogy az államok mentsék meg a helyzetet - tette hozzá.

Kereszténydemokrataként erre évek, évtizedek óta figyelmeztették a világot - mondta a politikus. Véleménye szerint a pénzügyi-gazdasági válság mögött kapzsiság és mértéktelenség húzódik meg. Alig lehet arról hallani, hogy ezt a válságot emberek okozták. "Nem kevesen vannak azok az emberek, akik loptak, csaltak, hazudtak, majd amikor mindez kiderült, vagy legalábbis feltűnt, akkor meghamisították és manipulálták az adatokat, eltitkolták az igazságot, és most ezt a válságot az adófizetőkkel akarják megfizettetni." Azt mondta: Magyarországon hasonló problémákkal találtuk magunkat szembe, "mondhatnám, ugyanaz kicsiben".

Véleménye szerint ha nincs Gyurcsány Ferenc politikája és vele együtt a megtévesztésre épülő alkalmatlan gazdaságpolitika, ma már euróval fizethetnénk Magyarországon. Hozzátette, 2002-ben még a szocialisták is egyetértettek abban, hogy a gazdaság jó állapotban van, és 2006-2007-re be lehet vezetni az eurót. Ha ez megtörtént volna, Magyarország nem lenne ennyire védtelen, és a pénzügyi válság sem érintené ennyire mélyen az országot - hangsúlyozta.

Szólt arról is, hogy a kormányzati alkalmatlanság miatt mélyül a szociális válság is. Mint mondta, ebben a helyzetben nem lehet újabb megszorító csomagot varrni az emberek nyakába. Kijelentette: a 12 pontos javaslat nem más, mint egy "gigantikus megszorító csomag". Az adócsökkentés és a bérbefagyasztás csak tovább csökkenti az emberek és a vállalkozások terheit, ezáltal tovább csökkentve a növekedés esélyeit - jelentette ki a politikus.

Orbán: lenyeletik velünk a békát

A kormány megszorító csomagja elleni összefogást és nemzeti növekedési programot javasolt Orbán Viktor. A Fidesz elnöke a hozzászólási sorrendben Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, az MSZP elnöke után mondhatta el beszédét. Orbán Viktor úgy látja, megszorító csomag van kibontakozóban, ami az eddigi felelőtlen szocialista politika folytatása. "A miniszterelnök azért hízeleg, azért lett kezes bárány a fasisztázó, vádaskodó, gyűlölködő és acsarkodó vezetőből, hogy lenyelesse velünk a békát, hogy lenyelesse Magyarországgal azt a békát, amit megszorításnak neveznek" - jelentette ki.

A Fidesz elnöke szerint ez ellen a megszorító csomag ellen kell összefogni, és egy új nemzeti növekedési programot kell megvalósítani, amelynek középpontjában az adócsökkentés áll. Ehhez a növekedési programhoz politikai változásra is szükség van - tette hozzá.

Pálinkás: az ország érdekében vagyunk itt

Őszinte, nyílt, világos beszédet, s ahol lehet, párbeszédet kért Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke a nemzeti csúcsértekezletet megnyitó beszédében az Akadémia dísztermében szombaton. Az elnök úgy vélte: a tanácskozás üzenete, hogy "az ország érdekében vagyunk itt", a résztvevők a nemzetért tartották fontosnak, hogy eljöjjenek.

Pálinkás József ugyanakkor kiemelte: nem szeretné, ha a tanácskozás a résztvevőkben vagy az állampolgárokban hamis várakozást ébresztene, ezért világossá tette, hogy a nemzeti csúcsnak nem lesznek közjogi következményei, de szellemi és lelki következményei lehetnek.

Szili: stabilizálni a gazdaságot

Szili Katalin azt javasolta, a nemzeti csúcsértekezlet nyilvánítsa ki: a társadalom a parlamenti pártoktól megegyezést vár a stabilizációról. A házelnök a tanácskozáson úgy fogalmazott: válságkezelő program és cselekvés kell. Mint mondta, a kérdés az, készek és képesek-e arra, hogy olyan helyzetet teremtsenek, amelyben egy cselekvési program közmegegyezésen alapuló védettséget élvez, és a pártok között zajló politikai küzdelem nem terjed ki a válságkezelés kérdéseire.

Szili Katalin önmagában is fontos eredménynek tartja, hogy a nemzeti csúcson megosztják egymással az ország sorsát, a polgárok jövőjét hosszútávon szolgáló javaslatokat. Eredmény, mert ilyen széleskörű, felelős tanácskozásra a rendszerváltás óta nem volt példa Magyarországon - tette hozzá.

Hangsúlyozta: először stabilizálni kell a gazdaság állapotát, látni kell az unió alkalmazkodási stratégiájának körvonalait is, s ennek érdekében a különböző társadalmi és politikai erőknek el kell dönteniük, készek-e megállapodni, ha úgy tetszik, megkötni a rendszerváltás második paktumát, a stabilizáció paktumát.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo