A belföldi értékesítések havi áremelkedése a júniusinál erőteljesebb: 0,8%. A forintban mért exportértékesítések havi árai 0,5%-kal mérséklődtek.
A termelői árak 12 havi árnövekedési üteme mérséklődött, 2,7%-os értékével ez az idei legalacsonyabb éves áremelkedés. A belföldi értékesítési árak 9,4%-os éves rátája meghaladta a júniusi értéket. A forintban mért exportárak továbbra sem érték el az egy évvel ezelőtti szintet, és a 12 havi 2,6%-os árcsökkenés a júniusinál is erősebb volt.
A belföldi értékesítési árak 1 havi változását a feldolgozóipari ágazatok árnövekedése határozta meg (1,0%). Folytatódott a hónapok óta tartó áremelkedés a kohászati termékeket előállító fémalapanyag és fémfeldolgozási termékek gyártásában (3,2%). A keresletnövekedés és nyersanyaghiány, valamint a szállítási költségek drágulása egyaránt az áremelkedések irányába hatott. A fémalapanyag gyártásában a júniusihoz hasonlóan átlagosan 5,2%-kal nőttek az árak, ezen belül pedig továbbra is átlag feletti volt a vas-, acél-, vasötvözetalapanyag-gyártás (6,8%) árnövekedése. A fémfeldolgozási termékeknél ennél kisebb mértékben, 1,0%-kal emelkedtek az árak, az alapanyagok árnövekedése ugyanis még nem teljesen gyűrűzött be. A kőolaj világpiaci árai júliusban ismét emelkedtek, és a kőolaj-feldolgozás belföldi értékesítésében 2,6%-os növekedést váltottak ki. Emelkedett a vegyi anyag és termék gyártásának árszínvonala is (1,3%). A feldolgozóipari átlagos árnövekedéshez közeli értékkel, 0,9%-kal nőttek az élelmiszer-ipari termelői árak, jóllehet a szakágazati szintű árváltozások szélesebb sávban mozogtak: 8%-os árnövekedés és közel 4%-os mérséklődés között.
A többi feldolgozóipari ágazatot kisebb mértékű (0,7%-os növekedés és 0,3%-os csökkenés közötti) ármozgások jellemezték.
Mérsékelt áremelkedés jellemezte – elsősorban a színesfémérc-bányászat 1,2%-os árnövekedése miatt – a bányászatot (0,4%), valamint a villamosenergia-, gáz-, vízellátás ágazatot (0,3%). Utóbbiban a július közepétől érvényesülő hatósági árváltozások hatását mértük (villamosenergia- és földgázrendszer-használati díj).
Az ipari termékek belföldi árnövekedésében regisztrált 12 havi érték ismét emelkedett (9,4%). Továbbra is átlagot meghaladó mértékben, de az elmúlt hónapoknál mérsékeltebben emelkedtek az árak az ún. energiaágazatban (11,1%), ezen belül a gázgyártás, -elosztás (21,3%), továbbá a gőz-, melegvízellátásban (12,3%). A feldolgozóipari ágazatokban mért 9,0%-os átlagos árváltozást júliusban is jelentősen meghaladták a fémalapanyag és fémfeldolgozási termékek (23,6%), továbbá a kőolaj-feldolgozás árai, ahol a 12 havi árnövekedés 20,0% volt. Átlag körül változott az élelmiszerek (8,9%), valamint a vegyi anyag és termékek ára (9,5%). Az élelmiszer-ágazaton belül a legerőteljesebb 12 havi árnövekedést a malomipar termékeinél, továbbá a takarmánygyártásban mértük (17–19% között), de átlagot meghaladóan emelkedtek az árak a húsfeldolgozásban (9,7%), továbbá az egyéb élelmiszerek gyártása területén is (10,6%). Mindössze egy ágazatban maradtak el az árak a 12 hónappal korábbihoz mérten: a papírgyártás, kiadói, nyomdai tevékenységben 0,3%-os ármérséklődés volt.
A belföldi értékesítés rendeltetés szerinti csoportjainak júliusi alakulásában a legmagasabb árnövekedést a továbbfelhasználásra termelő és a nem tartós fogyasztási cikkeket előállító ágazatok mutatták, havi 1–1,1%-os árnövekedéssel. A beruházási javakat előállító ágazatokban a havi árnövekedés 0,3% volt. A 12 havi áralakulásban tovább mérséklődő üteme ellenére is az energiatermelő ágazat volt a meghatározó a 12,8%-os árnövekedésével.
A forintban mért exportértékesítési árak júliusban az előző hónaphoz mérten 0,5%-kal csökkentek. A csökkenés mértéke alacsonyabb volt, mint a forint előző hónaphoz viszonyított erősödése az euróval, illetve a dollárral szemben (1,3-2,4%). Más szóval az ipari exportárak emelkedését a forint erősödése mérsékelte.
100 feletti árindex alakult ki az élelmiszerek, a bőrtermék, lábbeli, a fémalapanyag és fémfeldolgozási termékek, valamint a vegyipari ágazatok közül a kőolaj-feldolgozás és vegyi anyag és termék kivitelében, 0,2–1,9% közötti növekedéssel. Az ipari kivitelt meghatározó gépipari ágazatok exportárai átlagosan 0,8%-kal voltak alacsonyabbak, mint egy hónappal korábban.
A 12 hónap alatt átlagosan 2,6%-kal alacsonyabb forintban mért árszínvonal alakult ki. A 12 havi árfolyamváltozások az euróval szembeni 5,4%-kal, és a dollárral szembeni 12,3%-kal forinterősödést mutattak. Áremelkedés itt is a havi árváltozásoknál kiemelt területeken volt csak megfigyelhető.
Az Európai Unió 25 tagországa ipari termelőiár-indexének 2004. július havi alakulásáról szóló Eurostat sajtóközlemény 2004. szeptember 2-án (csütörtökön) jelenik meg (www.europa.int/comm/eurostat).
Nem változtak az ipari termelői árak
2004 júliusában az ipari termelőiár-színvonal gyakorlatilag nem változott, az árak 0,1%-kal nőttek az előző hónaphoz képest - tette közzé a KSH.
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben
Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.