„Nem hittük volna: Magyarország lett a jó példa”

Oszkó Péter pénzügyminiszter a Piac és Profit „E-Magyarország, e-kormányzat" című konferenciáján „Országunk pénzügyi helyzete" című előadásában a jelen költségvetési helyzetről, a kormányzat által tett legfontosabb átalakításokról és a kitörési lehetőségekről beszélt.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

„Látni kell, hogyan jutottunk ide, hiszen az ember akkor tanul a hibáiból, ha szembesül velük és megpróbálja kijavítani őket." - kezdte Oszkó Péter, aki szerint az 1990-es évek végén Magyarország a régió élvonalához tartozott mind a lehetőségek, mind a fejlettség tekintetében. 2000 óta viszont a legrosszabb kombináció jellemezte a gazdaságot: növekvő eladósodottság és csökkenő gazdasági növekedés. A 2006-os konszolidációs program helyre tette a folyamatokat, ám a csökkenő hiány mellett csökkent a versenyképesség és tovább csökkent a növekedés. Amikor 2008-ban a világgazdasági válság igazán felszínre tört, akkor Magyarország azért kapta a legnagyobb pofont legelőször, mert a legkevésbé volt előre látható, hogy az államadósságot milyen jövőbeni jövedelmekből fogja tudni törleszteni.


Kattintson Oszkó Péter prezentációjához!

Adócsökkentés mindenek felett

„Az állampapírok senkinek nem kellettek, kénytelenek voltunk az IMF és az EU ajtaján kopogtatni." - emlékeztette hallgatóságát Oszkó Péter, aki szerint ebben az időszakban az eladósodottság és a növekedés problematikája egyszerre állt fenn. „Olyan átalakítás kell, ami a válság után növekedési pályára állítja a gazdaságot, és egyúttal kultúraváltást is megvalósít" - mondta a pénzügyminiszter. 2010-ről szólva Oszkó elmondta, hogy a visszaesés miatt 1000 milliárd hiányzik a kasszából, de ezt - szemben Horvátországgal és Nagy-Britanniával - adóemeléssel nem lehet ellensúlyozni, csak a kiadáscsökkentés lehet(ett) a járható út.

A gazdaság másik sarkalatos problémája a foglalkoztatottság alacsony szintje, amely 6 százalékos lemaradásban van a régiós versenytársakhoz képest, mi több, a nyugat-európai átlaggal szemben is. A strukturális problémára adott kormányzati válasz a válság alatt a munkanélküliség csillapítása, a nyugdíjkorhatár növelése és a családtámogatási rendszer átalakítása. További gondot jelent(ett), hogy 2008-ban az adócentralizáció 8 százalékkal volt magasabb az unióban megszokottnál, és 12-16 százalék a régiós országokéhoz képest. „Európában csak Belgiumban nagyobb az adóterhelés, a versenyképességet ez teszi tönkre igazán" - hangsúlyozta a miniszter, aki szerint az adórendszerben most muszáj volt meglépni az átcsoportosítást. Oszkó szerint az adóterhek 2010-ben 9 százalékkal csökkennek (az szja-kulcsok 17 és 33 százalékra változnak), a marginális adóék például (ami a fizetésemelés esetében a növekményt sújtja) az átlagfizetés esetében a mai 71 százalékról 52 százalékra esik vissza, ami a munkahelyi előbbre jutást, a hatékonyságot ösztönzi és a zsebbe fizetést csökkenti. 

A jó példa

 „A költségvetés esetében kultúraváltás megy ma végbe" - jelentette ki Oszkó, aki szerint a jövőben többletet kell elérni, hogy az ország stabilan megálljon a saját lábán és a GDP 80 százalékához közelítő államadósság csökkeni tudjon. Oszkó Péter egy ritkábban hallott mutatóval bizonyította a változást: az OECD által számolt strukturális egyenleg esetében (ami azt mutatja, mekkora lenne a költségvetés hiánya, ha nem lenne válság), Magyarország a fejlett országok között az első és nem mellesleg egyetlen, amelyiknél az egyenleg pozitív... „Nem hittük volna, de jó példa lett Magyarország." - mondta a pénzügyminiszter. Ráadásul az Economist Intelligence Unit felmérése szerint ma Magyarországon javul a régióban leggyorsabban a munkaerő hatékonysága, amiben természetesen az adócsökkentése mellett a gyengülő árfolyam is szerepet játszik. Az átalakuló rendszerben a pénzügyminiszter szerint növekedési tartalékok is vannak: a bürokrácia 2006 óta tartó leépítése, a pénzügyi és adózási adminisztráció egyszerűsítése, az egyablakos szolgáltatások bevezetése, az ügyfél és a hivatal oldalán egyaránt bővülő elektronizált megoldások és az évi több százmilliárd forintra rúgó uniós források egyaránt a dinamizálást szolgálják. (Oszkó Péter prezentációját letöltheti innen.)

Oszkó válaszai az SMS-falon feltett kérdésekre
Kérdés: A válság után nem áll vissza a korábbi helyzet és nem leszünk ismét utolsók?
Válasz: Olyan ez, mint amikor egy futóversenyen mindenkit visszaküld a bíró az alapvonalra. Most minden régiós országban hasonló a visszaesés, de Magyarországon csökkent egyedül a hiány, így ha az exportpiacok beindulnak, Magyarország jobb lehetőségekkel indul újra a versenyben.
Kérdés: Hogyan lesz a sok inaktívból dolgozó?
Válasz: A magasabban képzettek között a foglalkoztatottság megfelel az uniós szintnek, a fiatalok, az alacsonyabb iskolai végzettséggel rendelkezők esetében viszont jóval alacsonyabb: az ő foglalkoztatottságuk emeléséhez indulnak a programok, mint például az „Út a munkába”. A nyugdíjkorhatár emelése is ebbe az irányba hat, természetesen ebben az esetben sokaknak nem kell munkát keresni, csak tovább dolgoznak jelenlegi munkahelyükön.
Kérdés: Mi lesz a sok rokkantnyugdíjassal, tervezi-e a kormány, hogy felülvizsgálja a rokkantságukat?
Válasz: Visszamenőleg sajnos ezt nem lehet meglépni, de a szabályok az elmúlt időszakban sokkal szigorúbbak lettek. Tényleg nem érte Magyarországot háborús támadás, hogy ennyi rokkantja legyen. Egyébként, ha a rokkantnyugdíjas nem talál állást, akkor nem nyugdíjjal, hanem munkanélküli segéllyel kell támogatni… Az olyan változások, mint a rehabilitációs járulék 5-szörösére emelése (ez akkor merül fel, ha 20 fő munkavállaló között nincs legalább egy fő megváltozott munkaképességű) pont azt a célt szolgálja, hogy a munkáltatókat az ilyen munkavállalók foglalkoztatására hangoljuk.
Kérdés: Válság után nem lesz túlzott kiadásnövekedés, ahogy ezt megszokhattuk?
Válasz: Ha a GDP újra nő, akkor a bevételek is nőnek, reméljük a következő kormány fegyelmezetten fogja a többletet felhasználni.
Kérdés: Nem lehet a GDP helyett valami más, tartalmasabb mérőszámot használni?
Válasz: Jó lenne, de most nincs jobb, statisztikailag kidolgozott mutató. Bár igény lenne rá, mert nagyon sok mindent figyelembe kellene venni egy ország fejlettségének méréséhez.
Kérdés: Be fogja vezetni a kormány jövőre a szakmai minimálbért?
Válasz: Most az OÉT (Országos Érdekegyeztető Tanács) tárgyalja a kérdést. Szerintem most a válságban nem lehet bevezetni.
Kérdés: Mi lesz a közterhek alól kibújókkal? Mit tesz az kormány, hogy több ember fizessen adót?
Válasz: Az adóátcsoportosítás is ezen kíván változtatni: az fog a legrosszabbul járni, akinek kevés bevallott jövedelme van, de nagy vagyonnal bír. Az adóelkerülés így nem lesz kifizetődő…
Kérdés: Milyen pénzügyminiszternek lenni?
Válasz: Olyan, mint egy kalandtúra, ha egy röviden akarnék válaszolni. Egy évre vállaltam, utána visszamegyek az üzleti szférába. Most nagyon inspirálónak érzem, főleg, hogy végigvittük a válságkezelést, az árfolyam megnyugodott, az állampapírpiac beindult és lehetővé válik az alapkamat csökkentése is…
(Nem maradt minden kérdés megválaszolására idő, így a pénzügyminiszter megígérte, hogy írásban felel a fennmaradó kérdésekre. Ezeket természetesen később Piac és Profit Online-on olvashatják.)

Az E-Magyarország konferencia teljes programját itt olvashatja.

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo