Közeleg 2004. május 31. a beszámolók elkészítésének – beleértve a kiegészítő mellékletet és az üzleti jelentést (akiknek a törvény meghatározza) – és leadásának a határideje. Cikkünkben ehhez kapcsolódóan szeretnék segítséget nyújtani abban, hogy a kiegészítő melléklet általános részén kívül a vállalkozás vagyoni, jövedelmezőségi és pénzügyi helyzetét miként lehet mutatószámokkal illusztrálni. Sok vállalkozás ugyanis nem érzi fontosnak ezeknek az adatoknak a jelentését, csupán kötelességnek. Holott a piac szereplőinek, vállalkozóknak, befektetőknek, hitelezőknek egyre inkább fontos, hogy megbízható adatokkal rendelkezzenek egymásról. A vállalkozáson belül a vezetésnek is információt nyújt döntéseik meghozatalában. A számviteli törvény szerint elkészített kiegészítő melléklet ehhez segítséget nyújt, de a végleges megoldást nem kínálja. Ezek a képzett mutatószámok egy statikus, a vállalkozás egy december 31-i állapotát mutatják be. Nem véletlen például, hogy a hitelintézetek egy kölcsön nyújtása előtt évközi mérleget kérnek.
Többszáz mutató létezik, amelyet természetesen nem lehet és nem is kell a kiegészítő mellékletben leírni, hisz egy jelentős része azonos helyzetet elemez. A mutatószámok kiválasztásánál figyelembe kell venni a vállalkozás méretét, profilját és a mutatók összehasonlíthatóságát. A kiválasztott mutatószámoknak a cég vagyoni, pénzügyi, és jövedelmezőségi helyzetét kell, hogy bemutassa, elemezze.
Vagyoni helyzet mutatói
A vállalkozás vagyoni helyzetét a beszámoló mérlege mutatja be, tehát a mérlegből kell a számításokat elvégezni:
a./ a mérlegben vertikálisan elhelyezkedő adatokból számíthatunk
eszközcsoport x 100 vagy forráscsoport x 100
összes eszköz összes forrás
Az egyes csoportok kiválasztásánál figyelemmel kell lennünk azok meghatározó értékére. Az eladósodottság fokának meghatározásához jól használható mutató a saját tőke és az idegen tőke aránya, illetve a saját tőke, vagy az idegen tőke aránya az összes forráshoz viszonyítva.
b./ a mérlegben horizontálisan elhelyezkedő adatokból számíthatunk
A lényege ezen mutatóknak, hogy a beszámoló mérlegének adatait keresztirányba viszonyítjuk egymáshoz. Egy fontos arányszám a saját tőke és a befektetett eszköz arányának a meghatározása.
Jövedelmezőségi mutatók
A vállalkozás jövedelmezőségét a beszámoló mérlege és eredmény-kimutatásának adataiból lehet számítani. A jövedelmezőségi mutatószámok kiválasztásánál az alábbi területekre kell figyelemmel lenni:
- a vállalkozás által felhasznált erőforrás,
- a tulajdonosok befektetése,
- árbevétel, költség-ráfordítás.
A mutatók kiválasztásánál szem előtt kell tartani, hogy az üzemi (üzleti) tevékenység eredménye, vagy a pénzügyi műveletek eredménye, illetve rendkívüli eredménye tartalmaz lényeges értékeket. Ha a pénzügyi műveletek, illetve rendkívüli eredmény elhanyagolható értéket mutat, akkor az üzemi tevékenység eredményéből értékelhető információkat kaphatunk. Arra azonban vigyázzunk, hogy léteznek olyan mutatószámok, amelyek nem értelmezhetők, vagy hasznos információt nem tartalmazó eredményeket adnak a számítás során.
Pénzügyi helyzet mutatói
Ezt másképpen likviditási mutatóknak is szoktuk nevezni, melyet három csoportba lehet sorolni.
a./ a forgóeszköz fajták és a rövid lejáratú kötelezettségek aránya
b./ eszközök és források likviditási sorrend szerinti vizsgálata
c./ forgási sebesség vizsgálata
A kiegészitő mellékletben az első és a harmadik csoportba tartozó mutatószámok bemutatása véleményem szerint nélkülözhetetlen. Néhány példát említenék:
Pénzeszközök Befektetett eszköz Eszközfajtax365
Rövid lejáratú kötelezettségek Saját tőke Nettó árbevétel
Szállítók
Anyagjellegű ráfordítások
A mutatószámok kiválasztásánál nem a teljességre törekedtünk, inkább arra szeretnénk rámutatni, hogy az adatok kiválasztásuknál, elemzésénél és egymással történő összehasonlításánál mire kell figyelni.
Nem csak statisztika, információ is!
Milyen gazdasági mutatószámokat érdemes most, a mérlegbeszámolók időszakában önmagunknak is kiszámítanunk? A statisztikaI adatközlés miért nem csak kötelesség, de fontos is? Erről szól cikkünk.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is!
2024. november 28. 15:30
Véleményvezér
Sok nagy okos már világháborút lát
Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat
A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten
A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt
A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben
Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről
Az elmaradt reformok tragédiája.