Nem akárhova irányították át az olajat az oroszok

Oroszország energiaszállításainak nagy részét 2022-ben baráti országokba irányította át, az Indiába irányuló olajexport 22-szeresére nőtt - jelentette ki Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes az orosz energiaügyi minisztérium kollégiumának keddi ülésén.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Novak szerint emellett növekedtek a Kínába - ebben a relációban 8 százalékos exportbővülést mértek - és más piacokra irányuló szállítások, amit az iparágban elvégzett nagyszerű munka eredményének nevezett. Beszámolója szerint az üzemanyag- és az energiakomplexum bevételek jelentették az orosz költségvetés bevételeinek 42 százalékát, szemben a 2021-es 36 százalékos szinttel.

Irány India és Kína (Fotó: Depositphotos)
Irány India és Kína (Fotó: Depositphotos)

Mint mondta, az ágazat stabil és megbízható működése a szankciók ellenére biztosított volt, sőt annak teljesítménye felülmúlta a várakozásokat.

Korábban a miniszterelnök-helyettes azt mondta, hogy Oroszország költségvetési bevételei az olaj- és gázszektorból 2022-ben 28 százalékkal, azaz 2,5 ezer milliárd rubellel nőnek. (A rubel jelenleg mintegy 4,60 forintot ér.)

A miniszterelnök-helyettes a Rosszija 24 hírcsatornának nyilatkozva azt mondta, hogy Oroszország tovább dolgozik energiaexportjának átirányításán, tankerflottájának kiépítésén, valamint a biztosítási és viszontbiztosítási eszközökön. Nem zárta ki annak lehetőségét, hogy újabb kísérletek történnek az Oroszország elleni szankciók bevezetésére és fontosnak nevezte az ezektől független rendszer kialakítását a baráti országokkal.

India és Kína

Az RBK orosz gazdasági napilap emlékeztetett rá, hogy India és Kína lett az orosz nyersolaj legfontosabb importőre, miután az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és az EU más források felé fordult az ukrajnai háború kirobbantását követően. Az EU 2022é. december 5. óta embargót rendelt el az orosz kőolaj tengeri úton történő behozatalára, idén február 5. óta pedig az orosz kőolajtermékekre vonatkozó tilalmat vezetett be. Az Oroszországból származó olajra árplafont is megállapítottak.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo