Nagy árat fizetünk!

Az elkerülhetetlen kiigazító csomag mellett történelmi mulasztás pótlását vállalta fel a kormány a nagy ellátórendszerek reformjának megindításával - hangsúlyozták a kormány egyéves tevékenységét értékelve gazdaságkutatók, akik szerint a kormány eltökéltsége üdvözlendő, de a rendszerszemléletet helyettesítő rögtönzés ártalmas.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Nagy árat fizetünk
 
Növekedést visszafogó költségvetési kényszerintézkedéseket vezetett be egy éve a kormány, és gazdaságpolitikai vargabetűt ír le - jellemezte a folyamatot Palócz Éva. A Kopint-Tárki Zrt. vezérigazgatója szerint a kiigazító csomag jól működik, a növekvő bevételek mellett az államháztartás hiánya csökken. De ennek nagy az ára, hiszen a gazdasági növekedés optimális esetben is csak három százalék lesz az idén, és az eredetileg tervezett 6,2 százalékos éves infláció 7,2 százalékra szökik fel - tette hozzá.

Közgazdászok ismételten felteszik a kérdést, hogy a kiigazító csomag keretében miért nem vállalt fel nagyobb kiadáscsökkentési programot a kormány, miért nem nyúlt hozzá a szociális rendszerhez, például a 13. havi nyugdíjhoz, és miért a jövedelemadót és tb-t fizető munkavállalókra rakott újabb terheket - mondta Palócz Éva.

Növekedési pálya

Hegedűs Miklós szerint a meghozott intézkedések egyensúlyjavító hatása már megmutatkozik és ezt külföldi szakemberek is elismerik. A GKI Gazdaságkutató Zrt. ügyvezető igazgatója úgy véli, hogy a kiigazítás gyorsabban végbemehet, mint ahogy a kormány eredetileg tervezte. A kiigazítás és a reformok révén pedig a magyar gazdaság újra erőteljes növekedési pályára kerülhet - fűzte hozzá. Pozitívumként értékelte Hegedűs az orosz kapcsolatok újraélesztését, ennek a piacnak az elhanyagolása szavai szerint politikai baklövés volt.

A kormány egy éves munkájának értékelésekor a szakember hangsúlyozta: a reformok megindítása politikai, társadalmi kihívás, amely természetes módon felszínre hozza az érdeksérelmeket. Az általa drámainak nevezett döntések egy része szinte mindenkit hátrányosan érintett, ami egyrészt elkerülhetetlen volt, másrészt a terhek sikeres szétterítéseként is értékelhető - mondta.

Sok a rögtönzés az egészségügyben

Hegedűs Miklós kritikaként a foglalkoztatottság alacsony mértékét említette. Bár az ország foglalkoztatottsági mutatói nagyon gyengék, a gazdaságpolitikában nem kap kellő hangsúlyt ez a terület - mutatott rá. A gazdaságkutatók szerint egyelőre kérdéses, hogy mennyire lesz sikeres az egészségügy és az államigazgatás átalakítása, és bizonytalannak tartják a 2009 utáni időszakot.

"Sikeres, a teljes ágazatot átfogó egészségügyi reformot nem lehet folyamatos rögtönzésekkel végrehajtani, különösen akkor nem, ha az illetékes érdekképviseleteket és szakmai szervezeteket nem vonja be a kormány" - hangsúlyozta Palócz Éva. Véleménye szerint Magyarországon a szabad orvosválasztás vívmányát szinte lehetetlen visszavenni, abban orvos és beteg egyaránt érdekelt, eltörlésében pedig senki.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo