Noha az afrikai esetek csupán kevesebb mint 3 százalékát teszik ki világviszonylatban a koronavírus-fertőzéseknek, nyilvánvaló, hogy a járvány itt gyorsulni fog- jelentette ki Matshidiso Moeti.
Tartok tőle, hogy meddig nem jutunk hatékony vakcinához, a térségben (a koronavírus-fertőzések) folyamatos növekedésével kell számolni, bizonyos országokban pedig kiemelten oda kell figyelni a gócokra - tette hozzá, egyúttal felhívta a figyelmet a közegészségügyi rendelkezések betartására és a társadalmi távolságtartás fontosságára. Úgy vélte továbbá, hogy ezek az oltás kifejlesztéséig érvényben maradnak, noha beismerte, hogy a korlátozások súlyosan érintették az afrikai országok gazdaságát.
A kontinensen lévő menekülttáborokra kitérve azt mondta, ezekben egyelőre nem alakultak ki járványgócok. Kiemelte azt is, hogy a kontinens lakosságának nagy része fiatal, több ország pedig már korábban, az ebolajárvány miatt ellenőrzőpontokat jelölt ki, e két tényező pedig vélhetően lassítja a koronavírus terjedését. Felhívta a figyelmet a tesztelések fontosságára, a kontinens országai előtt álló legnagyobb kihívásnak pedig az újabb tesztkészletek mihamarabbi beszerzését nevezte.
Leszögezte, hogy az Egyesült Államok a WHO fontos partnere Afrikában, a szervezet szakértői pedig jelenleg vizsgálják, milyen hatással lesz programjaikra - egyebek közt a Covid-19 és a gyermekbénulás elleni harcra - a forrásmegvonásokról szóló washingtoni döntés.
Moeti kiemelte, hogy a kontinens fertőzöttjeinek 75 százaléka 10 országban található, a legtöbb esetet - a fertőzéseknek több mint a negyedét - Dél-Afrikából jelentették. A vírus okozta Covid-19 betegség eddig körülbelül 5000 halálos áldozatot követelt Afrikában.