Minden negyedik boltot nem kereskedelmi cég működteti

2004. június 30-án Magyarországon 112 ezer vállalkozás összesen 165 ezer kiskereskedelmi üzletet működtetett, melyek eladóterének összesített alapterülete 16,6 millió m2, átlagos alapterülete 101 m2 volt. 2004 I. félévében folytatódott az üzlethálózat gyors átalakulása, miközben több területen a telítődés, illetve a koncentráció jelei mutatkoztak.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A kiskereskedelmi üzletállomány gyors átalakulására jellemző, hogy egy év alatt (2003. június 30. és 2004. június 30. között) közel 24 ezer üzlet (az üzletek 14%-a) zárt be, és 25 ezer új üzlet (az üzletek 15%-a) kezdte meg működését. Évek óta megfigyelhető, hogy a legtöbb új üzletet a IV. negyedévben nyitják, és a legtöbb üzletbezárás az I. negyedévben történik, míg a II. és III. negyedév a lassú gyarapodás időszaka. Ennek megfelelően a működő üzletek 2004. június 30-i, több mint 165 ezres állománya 1248 üzlettel haladta meg az egy évvel, 272-vel az egy negyedévvel korábbit, de – a jelentősebb I. negyedévi visszaesés következtében – 32 üzlettel elmaradt a 2003. december 31-i állapottól.

Jelen gyorstájékoztatóval kezdi meg a KSH az üzletek alapterület-adatainak rendszeres publikálását. A táblázatok között megtalálhatók a 2003. év végi és a 2004. június 30-i adatok, melyekből kitűnik, hogy miközben az üzletek száma 2004. I. félévében kissé csökkent, eladóterük összes alapterülete közel 50 ezer m2-rel nőtt, átlagos alapterületük 100 m2-ről 101 m2-re emelkedett.

Az üzletállomány átalakulásának egyik fő jellegzetessége az új típusú, nagy alapterületű kiskereskedelmi létesítmények térnyerése. A bevásárlóközpontok közül az I. negyedévben nyílt meg a pécsi Árkád, a II. negyedévben a budapesti Récsei Center, valamint a veszprémi Balaton Plaza. A hipermarketek sorát az I. negyedévben a gyöngyösi Tesco és a pécsi Interspar, a II. negyedévben a szolnoki Cora és a kiskunhalasi Tesco gyarapította.

Területi elhelyezkedés szerint, az I. félévben az üzletek száma és alapterülete a legjelentősebben (221 üzlettel, illetve 75 ezer m2-rel) a közép-magyarországi régióban (Budapesten 171 üzlettel, 46 ezer m2-rel, Pest megyében 50 üzlettel, 29 ezer m2-rel) nőtt. Kisebb mértékű növekedés valósult meg Észak-Alföldön (41 üzlettel és 9 ezer m2-rel) is. Dél-Alföldön az üzletszám emelkedése az alapterület csökkenése mellett következett be, míg Dél-Dunántúlon ezzel ellentétesen az üzletszám csökkenéséhez az alapterület növekedése társult. A többi régióban mind az üzletszám, mind az alapterület csökkent 2004. I. félévében.

Az üzlethálózat területi koncentráltsága tovább nőtt: 2004. közepén az országos üzletszámból és az összes alapterületből egyaránt 29-29%-kal részesedett Közép-Magyarország, ezen belül Budapest súlya mindkét mutató tekintetében 19%-os volt. A többi régió egyenként 10–15%-kal részesedett mind az országos üzletszámból, mind az üzletek alapterületéből.

Az üzletszám-csökkenés elsősorban a kisebb településeket érintette. 2004. I. félévében összesen több mint kétezerrel, ezen belül a II. negyedévben közel kétszázzal csökkent a községekben működő üzletek száma. A növekedés leginkább a kisebb városokat érintette: míg a fővárosban 0,5%-kal, a megyei jogú városokban 0,3%-kal nőtt fél év alatt az üzletek száma, addig a többi városban a gyarapodás 3,2%-os volt.

Az országos szintű üzletszám-csökkenést döntően az élelmiszerüzletek számának visszaesése okozta, melyben továbbra is jelentős szerepet játszott a forgalom hipermarketekbe való koncentrálódása. Az I. félévben az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletek száma több mint ezerrel (2%), alapterülete 240 ezer m2-rel (5%) csökkent.

Több mint százzal csökkent a textil-, ruházati és lábbeli-szaküzletek száma is, a nagy alapterületű ruházati áruházak nyitásának hatására azonban összes alapterületük kissé növekedett. Mind az üzletszámot, mind az alapterületet tekintve kismértékű csökkenés következett be a használtcikk- üzleteknél.

Legnagyobb számban a könyv-, újság-, papíráru- és egyéb iparcikk- (közel 500), az iparcikk jellegű vegyes (kb. 250), a gépjármű- és járműalkatrész- (kb. 180), valamint a bútor-, műszakicikk- és építőanyag-üzletek (kb. 160) hálózata gyarapodott az I. félévben.

Az üzletek átlagos alapterületének I. félévi kismértékű emelkedését a gépjármű-szaküzletek, gépjárműüzemanyag-töltőállomások, motorkerékpár- és alkatrész-üzletek, bútor-, háztartásicikk-szaküzletek alapterületének növekedése és a vegyes termékkörű (élelmiszer, illetve iparcikk jellegű) üzletek alapterületének csökkenése alakította. Június végén összesen 122 üzlet rendelkezett 5000 m2-nél nagyobb alapterülettel. Közülük a legnagyobb számban élelmiszer jellegű vegyes (45), iparcikk jellegű vegyes (37), építőanyag- és barkácsáruház, illetve üzlet (21) volt.

2004. június 30-án az országos kiskereskedelmi hálózatot üzemeltető gazdasági szervezetekhez szervezetenkéntátlagosan 1,48 üzlet tartozott. Az első félévi országos szintű üzletszámcsökkenés döntően az együzletes gazdasági szervezetek számának (az előző év végihez mérve 561-gyel való) mérséklődésére vezethető vissza. A többüzletes vállalkozások száma az I. félévben 214-gyel, ezen belül a II. negyedévben 175-tel nőtt.

Tovább csökkent az egyéni vállalkozások által működtetettüzletek száma (az I. félévben közel 1400-zal, ezen belül a II. negyedében kb. 500-zal) és nőtt a társas vállalkozások által működtetetteké (az I. félévben több mint 1300-zal, a II. negyedévben közel 800-zal).

A kiskereskedelmi üzletek mintegy negyedét nem kereskedelmi főtevékenységű vállalkozások üzemeltették 2004. június végén. A legtöbb (12 500) üzletet iparvállalatok működtették, de jelentős volt azon üzletek száma is, melyeket az ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatás ágazatba (kb.7800), a szállítás, raktározás, távközlés ágazatba (kb. 5000), illetve a vendéglátás, szálláshely-szolgáltatás
(kb. 4800) ágazatba sorolt főtevékenységű vállalkozás üzemeltettek.

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo