Milyen lesz a kormányzati negyed?

A csütörtökön délután kihirdetett tervpályázat első helyezettje a fenntartható építés formába öntéséért, míg a második helyezett az egész rehabilitációs terület korrekt megoldásáért kapott díjat

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A több mint 30 hektáros területre rehabilitációs pályázatot, míg a kormányzati negyedre konkrét épületre szóló tervpályázatot kellett beadni. A kormányzati negyed a Ferdinánd híd-Podmaniczky utca-Eiffel csarnok vége és a mai két szélső vágány felszedése után szabadon maradó területen helyezkedik el. Erre kellett megtervezni a minisztériumokat magában foglaló objektumot. (Ezen kívül, az illetékesek szerint ngy spórolást jelent a költségvetésnek...)

Ez egy fenntartható, vagy ha úgy tetszik autonóm épület - mondta Janesch Péter, a díjnyertes tervet készítő csapat magyar vezetője (a japán csoportot Kengo Kuma irányította). Az eredeti célkitűzés egy passzív ház létrehozása volt (ez évente és négyzetméterenként legfeljebb 15 kW óra energiát igényel), de végül is kompromisszumot kellett kötni - ezt már a csoport építész konzulense, Ercsei Attila mondta.

A talajvízből és a talajból - szondákkal - nyert energiát hőszivattyúkkal hasznosítják, hűtésre és fűtésre egyaránt. Emellett összegyűjtik az esővizet, amellyel ellátják a víztakarékos mellékhelyiségeket és ezzel locsolják a zöld tetőt, és a homlokzatokat árnyékoló növényeket is. Végül - egy hagyományos irodaházhoz képest - 30-40 százalékkal kisebb energiával lehet majd működtetni a kormányzati negyedet, ahhoz képest, mint ha hagyományos irodaház lenne - tette hozzá Molnár György gépész tervező. Bár lesznek napkollektorok az épületen, az igazi az lett volna, ha a vágányok feletti egész tetőre napkollektorokat lehetett volna telepíteni - tette hozzá Molnár György.

Az épület 400 méter hosszú és 30 méter magas fő homlokzata a Podmaniczky utcára néz majd. Az épület mélysége 75 méter.

A második helyezett tervet a Finta és társai Építész Stúdió Kft. készítette. A terv urbanisztikai részének tervezését - az iroda névadója - Finta József, míg a kormányzati negyedét Szabó Tamás készítette. Ez utóbbiról annyit mondott az MTI-nek Finta József, hogy a környező eklektikus város-szövet egy újabb darabjaként képzelték el a kormányzati negyedet, amely közép-udvaros épületek fonatából áll.

A tágabb terület rehabilitációját illetően Görözdi György, a tervpályázat zsűrijének elnöke különösen figyelemre méltónak nevezte az eredményhirdetésen a második helyezett pályázók elképzeléseit. Erről Finta József elmondta, hogy a síneket kiviszik a mai pályaudvar csarnokából, és azok a külső vágányokkal egy vonalban végződnek.

A csarnok - mint egy télikert - étteremnek, kávéháznak ad helyet. A javaslata szerint a Ferdinánd híd a föld alá kerülne és hasonlóan alagút vezetne a Bulcsú utcától át a Terézvárosba. A cél ugyanis, hogy "egybe forrjon" Lipótváros Terézvárossal. A Ferdinánd híd északi részén lévő Trigránit területet megnyitnák a Lehel tér felé. A rehabilitációs területre képzeli el Finta József a néprajzi múzeumot, szállodát, konferencia központot, sport-centrumot és egy Európa Házat is. Ez utóbbi - véleménye szerint - uniós pénzből épülhetne, és helyet kapna benne minden uniós ország, hogy bemutassa gasztronómiáját, de kereskedelmi-kulturális központok is működhetnének ott.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo