A digitalizáció előretörésével a NAV a hagyományos, papíralapú elszámolások helyett egyre inkább a tranzakciókra alapozott bevallásokra és a NAV informatikai rendszerein – például online pénztárgép, EKÁER – keresztül összegyűjtött adatokra támaszkodik. Az adóhatóság 2024-es ellenőrzési tervének kulcsfontosságú eleme és egyben új dimenziója a kockázatelemzésre épülő differenciált megközelítés.
Ennek értelmében az adóhatóság az ellenőrzések alatt támogatja azokat az adózókat, akik együttműködő, jogkövető magatartást tanúsítanak. Esetükben a hibák javítását célzó segítségnyújtás a fő cél, nem a szankcionálás. Ezzel szemben azok az adózók, akik szándékosan és súlyosan megsértik az adójogszabályokat, határozott fellépésre számíthatnak. Ezért a NAV célja az eddigieknél is differenciáltabb hatósági hozzáállás, amelyben az ellenőrzés típusának megválasztásában meghatározó szerepet játszik majd az adózó magatartása.
A Mazars hangsúlyozza, hogy a pontos adatszolgáltatás alapvető a kockázatelemzési modellek számára, ezért az adózóknak kiemelt figyelmet kell fordítaniuk az adatok helyes és időben történő szolgáltatására.
„Amint azt a NAV ellenőrzési terve is mutatja, az adózóknak folyamatosan naprakésznek kell lenniük az adójogszabályokról és előírásokról. Ehhez szükség lehet olyan szakértőkre, akik segítséget nyújthatnak az ellenőrzések előkészítésében, és felhívják a figyelmet az adóoptimalizálási lehetőségekre is. A proaktív hozzáállás és az előzetes átvilágítások nem csupán a potenciális bírságok és pótlékok elkerülését segíthetik elő, hanem a vállalatok adóstratégiájának finomhangolását is” – hívja fel a figyelmet a jogkövető adózói magatartás fontosságára dr. H. Nagy Dániel, a Mazars partnere.