Mi lesz veled, Kelet-Európa?

Miközben a régió gazdaságait a gazdasági válságból és a befektetői kockázatkerülésből fakadó "közös sors" sújtja, az egyes országok politikai-gazdasági mozgástere nagyon különböző ennek kezelésére - olvasható a Political Capital "Válságkezelési technikák az újonnan csatlakozott EU-tagállamokban" című elemzésében. Az EU szerint a vártnál nagyobb lehet a magyar visszaesés, ugyanakkor méltatták a kormány pótlólagos intézkedéscsomagját.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Annyiban közös a régió országainak válságkezelése, hogy a gazdasági recesszió elmélyülése miatt mindegyik rendkívüli kiadáscsökkentő és bevételnövelő intézkedések meghozatalára kényszerül. A két kivétel Szlovákia és Bulgária: Szlovákiában a kormány inkább a költségvetési hiány duzzasztásának árán igyekszik a növekedést fenntartani, Bulgária pedig várható szufficites költségvetése miatt nem kényszerül megszorításokra.    

Az elemzés szerint minél nagyobb jelenleg egy országnak a bizalmi tőkéje, annál inkább megteheti, hogy lazítson a költségvetésen a megváltozott helyzetben. Magyarországnak erre nincs lehetősége a nagyon alacsony bizalmi tőke miatt. A magyar kormány szinte kényszerpályán van, hiszen érdemben nem növelheti a hiányt a Nemzetközi Valuta Alap (IMF) nyomása és a befektetői félelmek miatt. A valószínűleg szintén IMF-hitelre szoruló román kormány hasonló kényszerhelyzetben van, és az új kormánynak rendkívül népszerűtlen intézkedéseket - elbocsátások, nyugdíjak és bérek befagyasztása, önkormányzatok forrásainak csökkentése -  kell hoznia.

Gyurcsány Brüsszelben tárgyal
Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnökkel folytat tárgyalásokat Gyurcsány Ferenc kormányfő kedden Brüsszelben. Daróczi Dávid kormányszóvivő korábbi közlése szerint az út célja, hogy a miniszterelnök "ismertesse a kormány intézkedéseit a gazdasági válság kezelésére, valamint növekedést célul tűző stratégiáját". Az EU-tagországok vezetői jövő vasárnap soron kívüli találkozót tartanak a válság ellen tett erőfeszítésekről, és várhatóan ez lesz a fő téma az egy hónap múlva esedékes, "rendes" tavaszi csúcsértekezleten is.
Ahogy az EU látja a magyar helyzetet

Az Európai Bizottság nemrégiben tovább rontotta előrejelzéseit az unió várható gazdasági teljesítményére, beleértve Magyarország adatait is. A testület a magyar konvergenciaprogramot értékelve úgy vélte, idén a korábban vártnál is nagyobb lehet a gazdasági visszaesés. Joaquín Almunia pénzügyi biztos leszögezte, hogy bár Budapest a közelmúltban látványos eredményeket ért el, az államháztartás hosszú távú fenntarthatóságának érdekében további lépéseket kell tenni, mindenekelőtt folytatni kell a nyugdíjrendszer reformját. Almunia jelezte azt is, hogy a bizottság tartja magát azokhoz a feltételekhez, amelyek a Nemzetközi Valutaalappal és az unióval kötött megállapodásban szerepelnek. Brüsszel nem szab új feltételeket - szögezte le a spanyol biztos.

Magyarország a magas külső és belső adósság miatt továbbra is érzi a nemzetközi pénzügyi válság hatásait - emlékeztetett a bizottság. Almunia méltatta ugyanakkor, hogy e hónap közepén a kormány pótlólagos intézkedéscsomagot fogadott el a hiány csökkentésének érdekében. Az Európai Bizottság nemrégiben megvizsgálta a tagállamok versenyképesség-javító, növekedési és foglalkoztatási nemzeti reformprogramjait is. Ebben - Magyarország esetében - fontosnak tartotta Brüsszel az államigazgatás, az egészségügy, a nyugdíj- és az oktatási rendszer reformjának folytatását.

Újabb "lufi" van kialakulóban

A régió stabil gazdaságai - Szlovákia, Lengyelország, Csehország - a válságkezelés Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban is látott módját választják: a keresletcsökkenést állami beruházásokkal próbálják ellensúlyozni. Ez lehetőséget ad arra, hogy ezek az országok "puhább landolást" hajtsanak végre. Ennek a gazdasági stratégiai útnak azonban több kockázata is van: növekedhet a költségvetési hiány, ami hosszabb távon alááshatja a befektetői bizalmat. Ugyanakkor ezek az országok a gazdasági növekedést a mesterségesen generált keresletre építik, ami hosszabb távon a mostani válságot kiváltó "lufi kialakulásához" vezethet.

A Political Capital tanulmánya megjegyzi, hogy Szlovákia euróövezeti tagként várhatóan jelentősen növelni fogja a hiányát a közkiadások emelése, az állami infrastrukturális beruházások fokozása, az adócsökkentés és a munkahelyteremtő programok révén, ami rövid távon tompíthatja a válság politikai hatásait. A munkanélküliség ezzel együtt a legnagyobb mértékben Szlovákiát fenyegeti, a prognózisok 10 százalék feletti munkanélküliséget valószínűsítenek; és az országot különösen súlyosan érintheti az autóipari recesszió.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo