Mi lesz veled, Kelet-Európa?

Miközben a régió gazdaságait a gazdasági válságból és a befektetői kockázatkerülésből fakadó "közös sors" sújtja, az egyes országok politikai-gazdasági mozgástere nagyon különböző ennek kezelésére - olvasható a Political Capital "Válságkezelési technikák az újonnan csatlakozott EU-tagállamokban" című elemzésében. Az EU szerint a vártnál nagyobb lehet a magyar visszaesés, ugyanakkor méltatták a kormány pótlólagos intézkedéscsomagját.

Annyiban közös a régió országainak válságkezelése, hogy a gazdasági recesszió elmélyülése miatt mindegyik rendkívüli kiadáscsökkentő és bevételnövelő intézkedések meghozatalára kényszerül. A két kivétel Szlovákia és Bulgária: Szlovákiában a kormány inkább a költségvetési hiány duzzasztásának árán igyekszik a növekedést fenntartani, Bulgária pedig várható szufficites költségvetése miatt nem kényszerül megszorításokra.    

Az elemzés szerint minél nagyobb jelenleg egy országnak a bizalmi tőkéje, annál inkább megteheti, hogy lazítson a költségvetésen a megváltozott helyzetben. Magyarországnak erre nincs lehetősége a nagyon alacsony bizalmi tőke miatt. A magyar kormány szinte kényszerpályán van, hiszen érdemben nem növelheti a hiányt a Nemzetközi Valuta Alap (IMF) nyomása és a befektetői félelmek miatt. A valószínűleg szintén IMF-hitelre szoruló román kormány hasonló kényszerhelyzetben van, és az új kormánynak rendkívül népszerűtlen intézkedéseket - elbocsátások, nyugdíjak és bérek befagyasztása, önkormányzatok forrásainak csökkentése -  kell hoznia.

Gyurcsány Brüsszelben tárgyal
Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnökkel folytat tárgyalásokat Gyurcsány Ferenc kormányfő kedden Brüsszelben. Daróczi Dávid kormányszóvivő korábbi közlése szerint az út célja, hogy a miniszterelnök "ismertesse a kormány intézkedéseit a gazdasági válság kezelésére, valamint növekedést célul tűző stratégiáját". Az EU-tagországok vezetői jövő vasárnap soron kívüli találkozót tartanak a válság ellen tett erőfeszítésekről, és várhatóan ez lesz a fő téma az egy hónap múlva esedékes, "rendes" tavaszi csúcsértekezleten is.
Ahogy az EU látja a magyar helyzetet

Az Európai Bizottság nemrégiben tovább rontotta előrejelzéseit az unió várható gazdasági teljesítményére, beleértve Magyarország adatait is. A testület a magyar konvergenciaprogramot értékelve úgy vélte, idén a korábban vártnál is nagyobb lehet a gazdasági visszaesés. Joaquín Almunia pénzügyi biztos leszögezte, hogy bár Budapest a közelmúltban látványos eredményeket ért el, az államháztartás hosszú távú fenntarthatóságának érdekében további lépéseket kell tenni, mindenekelőtt folytatni kell a nyugdíjrendszer reformját. Almunia jelezte azt is, hogy a bizottság tartja magát azokhoz a feltételekhez, amelyek a Nemzetközi Valutaalappal és az unióval kötött megállapodásban szerepelnek. Brüsszel nem szab új feltételeket - szögezte le a spanyol biztos.

Magyarország a magas külső és belső adósság miatt továbbra is érzi a nemzetközi pénzügyi válság hatásait - emlékeztetett a bizottság. Almunia méltatta ugyanakkor, hogy e hónap közepén a kormány pótlólagos intézkedéscsomagot fogadott el a hiány csökkentésének érdekében. Az Európai Bizottság nemrégiben megvizsgálta a tagállamok versenyképesség-javító, növekedési és foglalkoztatási nemzeti reformprogramjait is. Ebben - Magyarország esetében - fontosnak tartotta Brüsszel az államigazgatás, az egészségügy, a nyugdíj- és az oktatási rendszer reformjának folytatását.

Újabb "lufi" van kialakulóban

A régió stabil gazdaságai - Szlovákia, Lengyelország, Csehország - a válságkezelés Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban is látott módját választják: a keresletcsökkenést állami beruházásokkal próbálják ellensúlyozni. Ez lehetőséget ad arra, hogy ezek az országok "puhább landolást" hajtsanak végre. Ennek a gazdasági stratégiai útnak azonban több kockázata is van: növekedhet a költségvetési hiány, ami hosszabb távon alááshatja a befektetői bizalmat. Ugyanakkor ezek az országok a gazdasági növekedést a mesterségesen generált keresletre építik, ami hosszabb távon a mostani válságot kiváltó "lufi kialakulásához" vezethet.

A Political Capital tanulmánya megjegyzi, hogy Szlovákia euróövezeti tagként várhatóan jelentősen növelni fogja a hiányát a közkiadások emelése, az állami infrastrukturális beruházások fokozása, az adócsökkentés és a munkahelyteremtő programok révén, ami rövid távon tompíthatja a válság politikai hatásait. A munkanélküliség ezzel együtt a legnagyobb mértékben Szlovákiát fenyegeti, a prognózisok 10 százalék feletti munkanélküliséget valószínűsítenek; és az országot különösen súlyosan érintheti az autóipari recesszió.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo