A Nemzeti agrár-kárenyhítési rendszerről szóló törvényt tavaly ősszel fogadták el. (Itt elolvashatja a rendszer leírását...) Ez a jogszabály mondja ki, hogy az üzleti alapon nem biztosítható agrárkárok az állam és a gazdálkodók közös kockázatvállalása alapján nyílik mód a továbbiakban a károk mérséklésére. A földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter szerint a szóban forgó elemi károk körébe tartozik az ár-, és a belvíz, továbbá az aszály- és a fagykár. A rendszer bevezetését azzal indokolták, hogy az uniós szabályok szerint csak olyan módon lehet az elemi károk okozta veszteséget enyhíteni, ha abban az érintettek is részt vesznek.
A rendszer alapelve az önkéntesség és a kölcsönös tehervállalás. A kárenyhítés feltétele, hogy a földterület nagysága szerint fizessen a termelő, illetve vegye figyelembe azt is, hogy milyen művelési ágban tevékenykedik. A szántóföldi művelés esetén hektáronként 1.000 forintot, míg értékesebb ültetvények esetén - például szőlő, illetve gyümölcsültetvényeknél - hektáronként 3.000 forintos hozzájárulást kell befizetnie. A rendszerhez gazdálkodók első körben január végéig jelentkezhettek.
Csatlakozzanak
Az április végi május eleji fagyok jelentős - mintegy 40 milliárd forintos - kárt okoztak elsősorban Észak-Kelet- Magyarországon, főként a gyümölcsösökben. A károk mérséklését szinte valamennyi mezőgazdasági érdekképviselet azonnal követelte. (Szabolcsban ma például ezért nagy demonstrációt is tart a Magosz...) Ezért június közepén az agrárkormányzat ismét megnyitotta a kárenyhítési alaphoz való csatlakozás lehetőségét - egy hónapra - a kárt szenvedett gazdálkodók számára, és megnövelte a kárenyhítési alaphoz való hozzájárulás összegét. A korábbi 500 millió forintot 5 milliárd forintra növelte. Ezzel egy időben kedvezményes hitelfelvételi lehetőséget is ajánlott az érintett gazdálkodóknak.
A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal adatai szerint a Nemzeti agrár-kárenyhítési rendszerhez az első körben - azaz január végéig, mintegy 3.700 gazdálkodó csatlakozott, 275 ezer hektárral, míg a második körben - azaz e hónap közepéig - újabb mintegy 8.000 gazdálkodó lett tagja a rendszernek, mintegy további 183 ezer hektárral.