A családok eladósodása egyenesen arányos a gyermekek lelki sérülésével
Az említett kutatás szerint az alacsony jövedelmű családok eladósodása és a gyermekek mentális sérülése között egyértelmű összefüggés van.
Az anyagi bizonytalanság nemcsak a szülőket viseli meg – fizikai és mentális tüneteket okozva –, hanem a gyermekeket is, akik kínosan érzik magukat, mert a pénzhiány miatt nem tudják megszerezni maguknak azokat a javakat, amiket az iskolatársaik. Súlyosabb szociális beilleszkedési zavar, amikor már bizonyos értelemben nem tudnak megfelelően elvegyülni a velük egykorúak között. A gyermekek bűntudatot érezhetnek amiatt is, hogy nem tudnak segíteni szüleiknek gondjaik megoldásában. Ez önértékelési zavarokhoz vezethet.
További probléma, hogy egy pénzügyi krízis családon belüli konfliktusokat szülhet, elmagányosodáshoz vezethet, és ellehetetlenítheti a normális mindennapi életet.
Öt tipp a szülőknek
Az egyik alapvető körülmény, amely a tanulmány szerint nehezíti a lelki problémák kezelését az, hogy a családtagok nem ismerik jól azokat a körülményeket, amelyek anyagi gondjaikhoz vezettek. Éppen ezért fontos tisztázni a családban, a gyerekek bevonásával a helyzetet. A K&H Vigyázz, kész, pénz! szakértői szerint
- a szülőknek meg kell érteniük, hogy sok külső körülmény, például az elmúlt időszakban elszaladt infláció anélkül súlyosbíthatja anyagi problémáikat, hogy erről tehetnének. Elég csak arra gondolni, ha egyik évről a másikra mondjuk az élelmiszerboltokban jelentősen, akár 10-50 százalékkal emelkedik egy-egy mindennapos termék ára. Legyen az akár egy olyan élelmiszer, édesség vagy péksütemény, amit a gyerekek is rendszeresen kapnak vagy megvesznek az üzletben, vagy épp az iskolai büfékben.
- érdemes rámutatni, hogy egy-egy termék árának emelkedésében sok tényező szerepet játszik. Például az üzemanyagok árának emelkedése beépül sok cikk árába a szállítási kiadások növekedése miatt.
- a családok beszéljék át nyíltan egymással a pénzzel, annak beosztásával, az adóssággal kapcsolatos helyzetüket.
- így tiszta lesz a helyzet a felelősségvállalás terén és elkerülhető a bűnbakkeresés.
- a fiatalabbak esetében segíthet a gondok megértésében, ha egy hozzájuk közel álló példával, például egy mobiltelefon-előfizetés és a zsebpénzük költségeivel, növekedésük egymásra gyakorolt hatásával érzékeltetik a családi bevételek és kiadások közötti összefüggéseket.