A jelölt személye nem keltett meglepetést, a piacokon és szakmai körökben már hónapok óta őt tekintették a jegybankelnöki poszt legesélyesebb várományosának. Simor András első nyilatkozatában jelezte: nem lát okot arra, hogy fel kellene hagyni az inflációs célkövetés politikájával, fontosnak tartja a jegybanki függetlenséget és elsődleges célja az árstabilitás elérése. Hangsúlyozta azonban a kormánnyal való együttműködés szükségességét is, hozzáfűzve, hogy a monetáris politika része az ország gazdaságpolitikájának.
A miniszterelnök Simor Andrást bemutatva (Itt elolvashatja Simor Andrással készített interjúnkat...) kiemelte, hogy a kormány tiszteletben tartja és óvja a jegybank és a monetáris politika függetlenségét, támogatja a jegybankot azon törekvésében, hogy a magyar nemzeti valuta erős legyen és legyen árstabilitás. "A kormány és a jegybank közösen fog programot adni az euró magyarországi bevezetésére" - mondta a miniszterelnök.
Jó döntés
A devizapiacon a bejelentés után erősödött a forint, amit a kereskedők annak tudnak be, hogy a jelölt személyét, illetve az MNB jövendőbeli elnöke körüli bizonytalanság megszűntét kedvezően fogadták a piacon. Az MTI által megkérdezett elemzők szerint a jelölt személye eloszlatta azt a piaci félelmet, miszerint politikai döntés születik majd. Simor András jó szakember, személyében biztosított a jegybanki függetlenség - vélik az elemzők.
Eltérő mértékben, de egyöntetűen enyhülő pénzügy-politikai alapállást és kedvező piaci fogadtatást, valamint a tetőző infláció közepette is változatlan MNB-kamatszintet jósoltak londoni feltörekvő piaci elemzők Simor András MNB-elnöki jelölésének bejelentése után. Londoni szakértők megemlítik, hogy Járai Zsigmond jelenlegi elnök "nagyon erősen héja volt" (azaz a szigorú monetáris politika híve), ezzel együtt nem lenne helyes arra számítani, hogy a Monetáris Tanács egésze "galamb irányban mozdul el", kevésbé lesz ugyan héja, de továbbra is az árstabilitásra koncentrál majd.
Az új jegybankelnököt a miniszterelnök javaslatára a köztársasági elnök nevezi ki hat évre. Az elnöknek mérlegelési joga azonban nincs, a kinevezést nem utasíthatja el és a kinevezési okmányt ésszerű időn belül alá kell írnia. Simor András március 2-án foglalja el hivatalát. A jegybank elnökét kinevezése előtt meghallgatja az Országgyűlés Költségvetési és Pénzügyi Bizottsága és a Gazdasági Bizottsága, de a jegybankelnök-jelöltről a bizottságok által kialakított véleménynek nincs jogi következménye.