A Netrisknél júniusban megkötött lakásbiztosítások éves átlagdíja mintegy 36 ezer forint volt, ami eltörpül a több százezer forintos, akár milliós károkhoz képest, amiket egy-egy vihar okozhat. A Netrisk adatai szerint 2025 júniusában a lakóépületekre megkötött lakásbiztosítások átlagdíja közel 28 ezer forint volt, szemben az egy évvel korábbi 26 ezer forinttal. Az ingóságokra kötött lakásbiztosításoknál idén júniusban az átlagdíj több mint 9 ezer forint volt, míg egy évvel korábban ez az összeg közel 8 ezer forintra rúgott.
A hétfői viharok azért is rendkívüliek, mert ezúttal légiközlekedést is érintették. A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren az egyik kifutópályát átmenetileg le kellett zárni hétfőn, amire ritkán van példa. Ezen keresztül az utasbiztosítások is előtérbe kerültek, amelyek a járatok késése vagy törlése miatt védelmet nyújtanak.
Évtizedes csúcs után
„A leggyakoribb viharkárok közé tartoznak a viharos szél, a beázások, a jégverés miatti sérülések, valamint a villámcsapások okozta károk – ezek száma 2023-ban már meghaladta a vezető káreseménynek számító csőtörésekét. 2022 a nagy aszály éve volt, 2023 a nagy viharoké, amely évtizedes csúcsot döntött 110 ezer bejelentéssel és 13 milliárd forint kárkifizetéssel” – tette hozzá Besnyő Márton.
A szakértő szerint a szélsőséges időjárás erősíti a lakosság biztosítási tudatosságát, de nem szabad megvárni a bajt. A lakás-, gépjármű- és utasbiztosítások is akkor a leghatékonyabbak, ha előre gondoskodunk róluk. A klímaváltozás miatt is lényeges a felkészülés, mert könnyen lehet, hogy a jövőben hasonlóan durva viharok csapnak le az országra.