Még mindig szépen teljesít a magyar gazdaság, igaz lassul a növekedés üteme

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított augusztusi értéke: 57,8. A válaszadók az előző hónaphoz képest tizenhatodik hónapja kedvezőbb folyamatokról számoltak be. A további növekedést jelző júliusi érték után az index értéke kisebb, de augusztusban is bővülést jelez.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Általában elmondható, hogy a részindexek túlnyomórészt az előző, júliusi értékekkel összhangban továbbra is bővülést mutatnak, s a bővülés üteme kevéssé változott. Az új rendelések mennyisége továbbra is erős bővülést mutat, bár az index értéke 2,3 százalékponttal csökkent. A termelési mennyiség nőtt, indexe csupán 0,1 ponttal nőtt. A foglalkoztatás közel 50 pontos értékéről közel 5 százalékponttal nőtt. A szállítási átfutási idő értéke továbbra is szűkülést jelez, az indexérték tovább csökkent, közel 4 százalékponttal. A vásárolt készletek szintje 0,2 százalékponttal emelkedett, stabil bővülést mutat. A külpiaci mutatók bővülési tanúskodnak. A beszerzési árak emelkedése lassult, értéke 5,3 százalékponttal alacsonyabb, mint júliusban. A beszerzési mennyiség szilárd bővülést mutat. A késztermékkészletek szintje ugyan 1,0 százalékponttal csökkent, de továbbra is bővülést jelez. A 2022 augusztusi BMI index nagyobb a júliusi (58,0) értéknél. Augusztus átlag feletti hónapnak számít (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 52,4; az augusztusi értékeké szintén 52,4). A most mért szezonálisan kiigazított indexértéknél még nem volt ennél magasabb mért érték.

A Beszerzési Menedzser Index komponensei

A termelési mennyiség indexe nőtt a július havi értékhez képest, s 50,0 pont fölött maradva a termelt mennyiség növekedését jelzi tizennyolcadik alkalommal. 1995 óta ez a legmagasabb augusztusi érték.

Az új rendelések indexe növekedett, 50,0 pont fölött maradva továbbra is jelzi, hogy az új rendelések állománya magasabb lett az előző hónaphoz viszonyítva. 1995 óta ez a legmagasabb augusztusi érték.

A szállítási átfutási idő hosszabb lett júliushoz képest, s a negatív tendencia felerősödött. Az index értéke 2020 eleje óta folyamatosan 50,0 alatt mozog. Az eddigi augusztusi értékeket nézve az idei a legalacsonyabb 1995 óta.

A vásárolt készletek indexe nőtt, 50,0 pont felett maradva bővülést mutat, a júliusinál némiképp erősebb ütemben. Az idei indexérték a legnagyobb e havi érték 1995 óta.

A foglalkoztatottsági index augusztusban is növekedésre utal, tizenegyedik alkalommal egy havi változatlanság után.

Az index értéke kisebb lett előző hónaphoz képest, de 50,0 feletti értéken maradt.

Az Üzleti Jelentések felmérés további eredményei

  • A beszerzési mennyiség indexe nőtt júliushoz képest, tizenhetedik alkalommal mutat bővülést két hónap szűkülés után. A bővülés üteme markánsabb az előző hónaphoz képest. A mostani érték felülmúlja az elmúlt három év átlagát, emellett a legmagasabb augusztusi adat.
  • A beszerzési árak esetében az augusztusi index csökkent, bár bőven 50,0 pont felett maradva intenzív árnövekedést jelez. Ezzel a beszerzési árak indexe hat hónapos folyamatos emelkedést követően újra csökkent. A mostani részindexérték 1995 óta vizsgálva így is a legnagyobb e havi érték.
  • A késztermékkészletek indexe augusztusban ismét alacsonyabb lett az előző hónaphoz képest, de továbbra is bővülésre utal. A korábbi augusztusi értékeket nézve az idei átlag felettinek tekinthető, és a legmagasabb e havi indexérték 1995 óta. 2018-ban hat bővülő hónapot mértünk, 2019-ben tizenegyet, 2020-ban ismét hatot, 2021-ben pedig tízet.
  • A külpiaci mutatók közül az exportindex nőtt júliushoz képest, 50,0 pont fölött maradva bővülést mutat.
A szezonális kiigazításnak köszönhetően az index immár nyolcadik hónapja jelezte az export mennyiségének növekedését.

A másik külpiaci mutató, az importindex esetében szintén bővülésről beszélhetünk, de az indexérték csökkent júliushoz képest. Az elmúlt év változó tendenciája után az idei évben továbbra is stabil bővülés tapasztalható immár ötödik hónapja.

  • Ebben a hónapban acél, cső, cukor, egész nyúl, festék, karton, máj, palack, sárga réz kapcsán jeleztek válaszadóink jelentősebb áremelkedést. Hiány volt acélból, bútorlapból, cementből, chipből, címkéből, csavarból, csomagolóanyagból, elektronikai cikkekből, fából, fali lámpából, fémből, gumi alapanyagból, kartonból, készárúból, kiszerelési anyagból, kötőelemből, öntödei alkatrészekből, palackból, papírból, rétegelt lemezből, speciális elektronikai eszközökből, üvegből, vasból, valamint vasöntvényből. Jelentősebb árcsökkenésről nem számoltak be a válaszadóink.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo