Matolcsyt követheti Európa

Az euróválság hosszú időre megoldódni látszik, a jövő legsúlyosabb problémája Gilles Bransbourg francia befektetési stratéga szerint az, hogy a társadalmak elöregedését sem uniós, sem nemzetállami szinten nem tudják majd másként kezelni, mint erősödő adóztatással. A tanácsadó szerint Magyarország után többen a nyugdíjvagyonhoz nyúlhatnak, a ma még unortodoxnak minősített út válik általánossá. A jelenlegi környezetben az ex-bankár a kisbefektetőknek azt ajánlja, hogy ne sztárbefektetők ajánlásait kövessék, hanem azt figyeljék, hogy azt, hogy az államok hová teszik a pénzt.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem csak időlegesen, hanem hosszú-hosszú időre, talán véglegesen visszatért a nemzetközi bizalom az euró iránt, ugyanis a legutóbbi euró-csúcson mindenki számára bebizonyosodott, hogy igenis lesz közös pénzügyi felelősségvállalás. Mindezért nagy köszönet jár Németországnak - mondja Gilles Bransbourg francia befektetési stratéga, ex-bankár, a Deutsche Bank és több más globális vezető pénzintézet jelenlegi tanácsadója, aki egyúttal a new yorki egyetem gazdaságtörténésze is.


Egy sor európai állam rá fogja tenni a kezét a nyugdíj-megtakarításokra

A szakember az alapblog.hu-nak adott interjúban ugyanakkor érzékelteti, hogy Európa legsúlyosabb problémáját, tudniillik a társadalmak elöregedését sem uniós, sem nemzetállami szinten nem tudják másként kezelni, mint a polgárok, Nyugaton elsősorban az idősebb emberek mind erőteljesebb adóztatásával. Gilles Bransbourg szerint Magyarország után - így vagy úgy - de egy sor más európai uniós országban is rá fogja tenni a kezét az állam a nyugdíj-megtakarításokra. Ha nem is államosítással, de nyugdíj-megtakarítások, illetőleg a nyugdíjak egyre keményebb megadóztatásával.

„Az adóztatás nem más, mint konfiskálás, az állam ráteszi a kezét a magánvagyonok egy részére. Állami lefoglalás. Ez történik majd lassan mindenütt. Persze nevén sehol sem nevezik a gyermeket, de a gyakorlatban Európa-szerte ezt fogják csinálni, mert nincs más választása az államnak a fogyatkozó és elöregedő társadalomban" - válaszolta a stratéga.

Sarcolva lesz mindenki

Gilles Bransbourg úgy látja, hogy a magyar kormány non-orthodoxnak nevezett gazdaságpolitikája „válik majd normálissá mindenütt és attól kezdve ez számít majd ortodoxnak. A következő években az európai államok, kormányok - jobb híján, saját túlélésük érdekében - mindent elkövetnek majd, hogy a polgárok ne adósodhassanak el, de ne is gyarapodhassanak. A megtakarítások nem fognak semmit sem hozni a konyhára, ugyanakkor sarcolva lesz mindenki: remélhetőleg azonban a gazdagok, tehetősek jobban, a szerény jövedelműek kevésbé" - emelte ki.

Amerikai-európai devizaháború
Gilles Bransbourg szerint az euró nem értékelődik le számottevően a dollárhoz képest. „Valójában az Egyesült Államok és Európa között a felszín alatt hosszú évek óta folyik egy deviza-háború és e tekintetben az amerikaiak szokták a csatákat megnyerni. Megfigyelhettük elégszer, hogy ahányszor csak komolyabban megerősödik a dollár, amerikai részről menetrendszerűen előállnak olyan jegybanki, politikusi nyilatkozatokkal, gazdasági-pénzügyi jelentésekkel, amelyekkel – szerintem direkt – gyengítik a zöldhasút. Hogy az euróválság legsúlyosabbnak tartott heteiben sem tudott a dollár 1,20 alá erősödni, számomra rendkívül sokatmondó. Ez a határszint, ez az ellenállási szint szerintem fennmarad – a következő egy évben mindenképpen” – véli a stratéga.

Az államokat érdemes követni befektetéskor

A világhírű Amerikai Numizmatikai Társaság  főkurátoraként, régi korok pénzeinek szakértőjeként és a Newsweek magazin publicistájaként is elismert interjúalany szerint páratlan inflálódás megy végbe a műalkotások, valamint az arany, az ezüst, az érmék piacán, az arany ára pillanatok alatt akár harminc százalékot is veszíthet jelenlegi értékéből.

Így a stratéga azt tanácsolja a kisbefektetőknek, hogy mindig csak az állam, például a német állam „kezét figyeljék", azt érdemes utánozni. Ma tehát például európai bankpapírokat, továbbá a rendkívül olcsó görög, esetleg spanyol részvényeket, államkötvényeket és ingatlanokat érdemes vásárolni. Arra is felhívja a figyelmet, hogy mindeközben egyfajta devizaháború folyik Európa és Amerika között, az Egyesült Államok erőnek erejével következetesen akadályozza, hogy a dollár tovább erősödjék az euróval szemben.

A teljes interjú innen közvetlenül is elérhető.

Véleményvezér

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo