A brit jegybank a rendkívüli intervenciót azzal indokolta, hogy a brit pénzügyi eszközök jelentős átárazódása az elmúlt egy napban még markánsabbá vált, és különösképpen érinti a hosszú futamidejű brit államadósságot.
Ha a piacok e "rendellenes működése" folytatódik, vagy ha a helyzet még tovább romlik, az már érdemi kockázatot jelentene Nagy-Britannia pénzügyi stabilitására, indokolatlan módon feszesebbé válnának például a pénzügyi kondíciók és csökkenne a hitelkiáramlás a reálgazdaságba - fogalmaz szerdai bejelentésében a Bank of England.
Az elmúlt napokban mélységi rekordokra - egyes időszakokban az árfolyamparitás közelébe - zuhant a font árfolyama a dollárral szemben, mindenekelőtt azért, mert a piaci szereplők aggályosnak tartják a brit kormány által bejelentett, szinte példátlan mértékű adócsökkentési program finanszírozhatóságát és államadósság-növelő hatását.
Mindeközben az irányadó tízéves brit állampapír hozama - a 2008-as globális pénzügyi válság óta először - 4 százalék fölé emelkedett.
A brit kormány a meredeken emelkedő megélhetési költségek, a 10 százalék környékén járó, évtizedek óta nem mért infláció és az ezzel egyidejű gazdasági visszaesés hatásainak enyhítése végett a múlt héten az utóbbi évtizedek legradikálisabb adócsökkentési programját hirdette meg.
Kwasi Kwarteng brit pénzügyminiszter a londoni alsóházban pénteken tartott ismertetésében - több más nagy horderejű intézkedéssel együtt - bejelentette, hogy a jövő áprilisban kezdődő új pénzügyi évtől a személyi jövedelemadó jelenleg 20 százalékos alapkulcsa 19 százalékra csökken, a legmagasabb jövedelmekre megállapított 45 százalékos felső adókulcs pedig megszűnik, és a magas jövedelműek adója egységesen 40 százalék lesz.