"Magyarország visszacsúszott"

Az egy évvel ezelőtt szintre süllyedt vissza Magyarország általános országkockázati besorolása a londoni Euromoney gazdasági folyóirat márciusi kiadásában ismertetett új, globális sorrendben, de a magyar gazdaság továbbra is a 185 országot soroló lista legfelső negyedében van.

A legnagyobb londoni gazdaságpolitikai magazin több tucatnyi piaci és politikai elemző értékelése alapján félévente összeállított listáján Magyarország a tavaly szeptemberi 35-ik helyről visszaesett a 41-ik helyre, ugyanoda, ahol tavaly márciusban szerepelt a sorrendben. A térségi EU-országok közül a legjobb helyezés továbbra is Szlovéniáé, megőrizte a tavaly szeptemberi 25. helyezését.

Harmadik a régióban

Magyarország, amely a térségbeli EU-tagok közül tavaly szeptemberben a második helyre lépett elő, megelőzve az akkori teljes listán 37. Csehországot, most ismét helyet cserélt Csehországgal, amely megmaradt a 37. helyen. Magyarország azonban így is a térség harmadik legkevésbé kockázatos gazdasága a Euromoney 2007. márciusi listája szerint. A három éllovas után Lengyelország (a globális listán 44.), Szlovákia (45.) Észtország (46.) és Lettország (47.) jön a térségi kockázati rangsorban, Litvánia a 46-ikról a 49. helyre csúszott vissza. 

A globális kockázati listán a márciusi első helyezett a szeptemberihez hasonlóan Luxemburg, a megszerezhető általános 100 pontból 99,55-tel, utána Svájc, Norvégia és az Egyesült Államok következik.

Politikai kockázatok

A számos kritérium alapján összeállított osztályzati rendszerben a 100 pontból Magyarország a tavaly márciusi 68,50 pont, és a szeptemberi listán megszerzett 69,32 pont után most 69,08 pontot kapott az általános kockázati kategóriában, vagyis az egy évvel korábbinál jobb kockázati megítéléssel került vissza az akkori helyére. A legfontosabb összetevők közül a politikai kockázat pontszáma az egy évvel ezelőtti 19,30 pont és a szeptemberi 17,74 pont után most 18,09 pont lett.

Ebben a kategóriában 25 pont a legjobb osztályzat, vagyis ez jelzi a legkisebb kockázatot. E kategória nem a tényleges belpolitikai kockázatot méri, hanem azt, hogy az egyes országok milyen eséllyel válnak nem fizetővé az import és az adósság után, illetve tagadják meg a külföldi részvénybefektetések osztalékának, vagy a befektetett tőkének a hazautalását.

A Euromoney által megkérdezett szakértők az átfogó gazdasági teljesítményre a lehetséges 25 pontból a tavaly márciusi 9,50 pont és a szeptemberi 10,45 pont után ezúttal 10,12 pontot adtak. A Euromoney ugyanakkor a szuverén hiteltörlesztési késedelmek és átütemezések kategóriájában értelemszerűen most is megadta a lehetséges legjobb 10,00 pontot, mivel Magyarországnak az elmúlt fél évben sem voltak hátralékai és átütemezett adósságai.#page#

Adóskockázatok

A hitelminősítési kategóriában Magyarország a megadható 10-ből az egy évvel ezelőtti 6,41 pont és a szeptemberi 6,72 pont után idén márciusban is 6,72 pontot kapott. A Moody's Investors Service tavaly karácsony előtt egy fokozattal leminősítette, ugyanakkor változatlanul a magasan elsőrendű "A2" kategóriában tartja a magyar adóskockázati osztályzatot, ezúttal már stabil kilátással. A Standard & Poor's pedig nem sokkal korábban az addigi negatívról szintén stabilra javította vissza a nála közepes befektetői "BBB plusz" szuverén magyar osztályzat kilátását, vagyis ez a cég levette a napirendről a magyar adósosztályzat rontását, arra hivatkozva, hogy "legalább a következő két évre" reálisnak tartja a költségvetési takarékossági program célkitűzéseit.  

A tőkepiaci hozzáférés könnyűségét vagy nehézségét osztályozó kategóriában azonban a Euromoney a lehetséges 5 pontból a legutóbbi 4,16 pont után most 4,03 pontot adott Magyarországnak. 

A márciusi lista utolsó, 185. helyére - Észak-Koreával helyet cserélve - most Afganisztán került, a lehetséges 100 pontból 3,54 pontot szerezve. Az utolsó öt helyen - Afganisztánnal együtt - továbbra is Szomália, Kuba, Irak és Észak-Korea osztozik, ebben a romló sorrendben. 

Valószínűtlen a kisiklás

A márciusi globális kockázati listához fűzött elemzésben a Euromoney azt írta, hogy a feltörekvő piaci térség gazdaságai "egészségesebbek, mint emberemlékezet óta bármikor". Kína változatlanul a világgazdaság egyik pillére, és valószínűtlen, hogy ebben belátható időn belül változás állna be. Kína lett a világ feldolgozóipari központja, a hatalmas működőtőke-beáramlás révén a világ harmadik legnagyobb exportőrévé vált, és gazdasága tavaly 10,7 százalékkal nőtt, egy évtizede a legnagyobb ütemben, áll a Euromoney márciusi összeállításában. A folyóirat szerint kísérik ugyan inflációs félelmek a kínai növekedést, az erőteljes bérnövekedést azonban több mint ellensúlyozza a "szélsőségesen" gyors termelékenység-növekedés, amelynek révén még mindig csökken az egységnyi termékértékre jutó munkaköltség. Az elemzés szerint valószínűtlen az olyan széleskörű globális piaci "járvány", amely kisiklathatná  a világgazdasági növekedést.

Véleményvezér

Elszabadultak a Magyar Posta árai

Elszabadultak a Magyar Posta árai 

Ez most nem finom.
Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak

Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak 

Az egykori magyar sikerágazat rosszul teljesít.
Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t

Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t 

Lassan bármerre megyünk kisebb árakkal találkozunk, mint itthon.
Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort

Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort 

Reméljük lesz indiai szelfi is.
Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk

Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk 

Hol van már a Magyarország jobban teljesít szlogen?


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo