Magyar-brit kereskedelmi kapcsolatok

Együtt Európáért címmel rendezett konferenciát a két ország együttműködésének jelenéről és jövőjéről az Egyesült Királyság Magyarországi Nagykövetsége a Westend Hilton Hotelben.

1999-ben az Európai Uniós országok 94 millió euró értékben exportáltak a 12 tagjelölt országba, köztük Magyarországra. Eközben a ('90-ben még 10 milliárdot kitevő) magyarországi export elérte a 30 milliárd eurót, amelynek 75 százaléka az EU államokba irányult.

A csatlakozási folyamat aktuális állapotát ismertetve, Dr. Vadász Péter, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének alelnöke kifejtette, a felvételi folyamat során 30 úgynevezett dossziét, vagyis témacsoportot vizsgál meg az EU illetékes szervezete, amelyből eddig 14 került „ideiglenesen lezárt” státusba. A végleges elfogadás természetesen az összes témacsoport egyszerre történő lezárásakor tekinthető hivatalosnak. Vadász szerint az EU előírásaival kapcsolatos magyar derogációs kérelmek – melyek egyfajta kivételezést irányoznak elő – visszavonása valószínű, főként a környezetvédelem, a média és a távközlés területén.

Vadász azonban rámutatott arra, hogy az Uniós csatlakozás pluszberuházást is jelent a magyar vállalkozások számára: ilyen például a két pénznemben dolgozó pénztárgép beszerzése, derogáció nélkül a magyar járműpark kötelező lecserélése és korszerűsítése, a munkaügyi előírások megváltoztatása. Az előadó példaként emelte ki az osztrák kamara munkáját, ahol 4 milliárd(!) schillinget költöttek arra a programra, mely az osztrák vállalkozókat volt hivatott felkészíteni a csatlakozásra. Ennek keretében 700-800 ember tanult Brüsszelben, amellyel még közel sem töltötték be a maximális 1200-as keretet. Vadász fontos előrelépésnek tartja a Brüsszelben lobbiszervezetként működő UNICE és EUROCHAMBRES nevű európai vállalkozói szövetségek/kamarákhoz hasonló magyar szerv létrehozását: a CEHISZ lett az EU és a fenti szervezetek felé a magyar vállalkozások hivatalos képviselője, amely a számos egymással hadakozó hazai kamara kompromisszumkészségének és közös nevezőre hozásának eredménye, és mindenképpen üdvözlendő előrelépés.

Követendő példa, hogy bár csak egy év múlva készül el az új autópálya Füzesabonyig, a külföldi befektetők máris pro-aktívan „mennek rá” az új lehetőségekre: amerikai cégek tucatjai(!) már most építik gyáraikat. Ehhez persze szükséges a helyi önkormányzat előrelátása, ahol a TVK- részvényeladásból nyert összeget visszaforgatták a városfejlesztésbe. Az autópálya fontossága a gazdasági mutatókban is tetten érhető: az e tekintetben fejletlen Kelet-Magyarországon fele akkorák a bérek, mint az autóutakkal jól kiépített Nyugat-Magyarországi bérek.

A közvetlen beruházások Magyarországon 1997-ben 1,9 milliárd, 1998-ban és 1999-ben egyaránt 1,8 - 1,8 milliárd eurót tettek ki. E tőke nagy része az Uniós tagországokból érkezett, élen olyan országokkal, mint Hollandia (510 millió euró), Németország (316 millió euró), valamint Finnország és Belgium.

Paul Kennedy, a brit alapokon nyugvó TESCO magyarországi vezérigazgatója cége teljesítményét ismertette. A 8 országban 865 áruházzal jelenlévő, 200 000 embert foglalkoztató vállalatcsoport összeladása 1999–2000-ben 20,4 milliárd angol fontot tett ki, a nemzetközi eladások ebből 2 milliárdot jelentettek. A Magyarországon 9000 embernek munkát adó TESCO 45 áruházat üzemeltet hazánkban, árukészletének 99 százalékát 100 magyar beszállítótól szerzi. 2002-ig 5-6 újabb hipermarket megnyitását tervezik az országban, amelyek egyenként 5-7 ezer négyzetméter alapterületű vásárlótereket jelentenek. Kennedy úr szerint a TESCO előnye mégsem a nagyságban rejlik, hanem a tudás megosztásában.

Kuthy Antal, az e-Group vezérigazgatója sajnálatosnak tartja, hogy a magyarok igen sűrűn nyilatkoznak negatívan saját hazájukról, ami sokszor nem is egyszerű ócsárolásnak tetszik, hanem inkább mentegetőzésnek a hazai problémák, visszásságok miatt. Kuthy egyfajta negatív image-tőkét tapasztal Nyugat-Európában hazánkkal kapcsolatban. Mivel az üzlet mindig embereknél kezdődik és ott is ér véget, szinte minden kezdeményező tárgyalásból fél órát azzal kell töltenie, hogy elmagyarázza, honnan jött, ahelyett, hogy a termékéről beszélhetne.

Kuthy a The Economist angol gazdasági hetilap utolsó felmérését idézi (country survey), mely szerint Magyarország nemzetközi megítélésében a következő negatív tényezők szerepelnek: javításra szoruló design és minőség, az innovativitás hiánya. Kuthy fontosnak tartja, hogy elmozduljunk az Országimázs Központ által sugallt gulyás-puszta image-ből. Példaként az írek szlogenjét említi: „We are the young Europeans – Mi vagyunk a fiatal európaiak”

Michael Carbine, az UNICE EU bővítési bizottságának elnöke, fontosnak tartotta felhívni a figyelmet arra, hogy a kis- és középvállalkozások komoly foglalkoztatási potenciált hordoznak és ezért a gazdaság komoly szeletét jelentik, hiszen az Egyesült Királyságban a munkavállalók 90 százaléka(!) dolgozik ezeknél a cégeknél. Sőt az új munkahelyek 80 százalékát is ezek teremtik meg.

Sue Hankey szerint, aki partner a CMS Cameron and McKenna tanácsadó cégnél, fontos, hogy odafigyeljünk a vállalatfúziókra, mert ezek a csatlakozáskor automatikusan az Unió erre vonatkozó szabályozásainak érvénye alá kerülnek.

Sir Stephen Wall szerint fontos jelenség, hogy az állami támogatás határozott csökkenést mutat az EU tagországaiban.

Colin Perry, a CBI Kisvállalkozásokért felelős Bizottság elnökhelyettese, az UNICE Kisvállalkozások Munkacsoport társelnöke kiemelte, hogy van egy fontos definíciós különbség a magyar és a brit kisvállalkozások között, ugyanis a mércék nem azonosak: egy Uniós tagállam kisvállalkozása Magyarországon már közepes vállalkozásnak számit. Példaként saját cégét említette, amely 55 főt foglalkoztat, és Angliában kisméretűnek számít, Budapesten közepesnek tartanák.

Szeptember 20–21-én újabb konferencia megrendezése várható az ECOSOT szervezésében, az egységes európai piacról.

Véleményvezér

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.
Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya

Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya 

Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország.
Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók

Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók 

A tudáspiacon a nulla eredmény rendszerszintű hibát jelez.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo